Endüstriyel Robot

Endüstriyel Robot

Bilim kurgu eserleri insanlara yapması pek hoş olmayan, tehlikeli ya da sıkıcı görevleri gerçekleştirebilen gelecekçi makineleri gösterdikten sonra, mucitler ve tasarımcılar böyle rüyaları gerçek haline getirmeye çalıştılar. 1961'de, prototip denemelerini takiben, Unimate adı verilen bir robot manipülatör, General Motors montaj hattında istihdam yaratmaya başladığında, bu yeni heyecan verici çağın başlangıcını da müjdelemiş oldu. Sabit bir endüstriyel robot olan Unimate, günlerini makinelerden ve kaynak araç gövdelerinden sıcak dökümleri taşıyarak harcamıştır. Manyetik bir tamburda depolanan sıralı komutlardan hareketle, iki ton ağırlığındaki robot kolu, herhangi bir sayıda farklı işi gerçekleştirecek kadar çok yönlü olarak çalışabilir.

Unimate, 1950'lerin sonunda Amerikalı mühendis George Devol (1912) ve Joseph Engelberger (1925) tarafından tasarlandı. Gelişimi Engelberger'in şirketi olan Unimation Inc. tarafından gerçekleştirildi. Endüstriyel robot endüstrisi hızla büyüdü ve kısa süre içinde değişik türde robotlar tarafından çeşitli sıradan, sıkıcı veya tehlikeli işler gerçekleştirildi. Bu tür robotların birincil kullanımı, başlangıçta nesneleri bir noktadan birkaç metre ötedeki diğerine taşımaktı ve bunlar "programlanabilir aktarma makineleri" olarak da adlandırılıyordu. Hidrolik aktuatörleri kullanarak, çeşitli eklemlerin açılarını konumlandırarak ve kaydederek programlanırlar ve bu sürece öğrenme süreci adı verilir. Elde edilen diziler daha sonra gerekli görevi gerçekleştirmek için tekrarlanır.

Unimate ve onu takip eden endüstriyel robotlar hala güvenilir bir şekilde farklı öğeleri toplama ve taşımak için kullanılırken aynı zamanda bomba bırakmak ve postaları sıralamak gibi çeşitli görevleri yerine getirmenin yanı sıra diğer robotların yapımında da kullanılmaktadır.