Optik Disk

Optik Disk

DVD diskinin kökeni, 1958'de ABD Westrex şirketi için çalışırken mühendis David Paul Gregg'in ses ve video için yeni bir format yaratmaya ilham kaynağı olduğu bir döneme dayanmaktadır. Elektron demeti tarafından çizilen, mikrometrenin onda birinden daha az olan erken tarama elektron mikroskopunun sonuçlarını gösteren bir makaleyi görmüştü. Gregg, üzerinde geleneksel bir vinil LP üzerindeki parçaları okuyan kalemle eşdeğer olan ucuz bir optik okuyucu ile okunabilen parçaları içeren bir plastik optik disk hayal etti.

Gregg'in 1961'de patentini aldığı orijinal konsepti, şeffaf bir diskten oluşuyordu; bu sayede, konsantre bir ışık demeti parlıyordu ve öbür taraftaki bir okuyucu tarafından toplanıyordu. Eski bir LP gibi, "videodisk'i" dijital yerine analog idi ve iki ses parçasının yanı sıra videoyu içeriyordu.

1965 yılında Gregg kendi şirketi Gauss Electrophysics'i kurdu ve buluşunu iyileştirmek etmek için çalışmalarına devam etti. 1968'de Gregg, şirketini satın alan MCA da dahil olmak üzere çeşitli büyük şirketlerin dikkatini çekti.

Gregg'in 1968'de aldığı fazladan bir patent sayesinde optik disk, Philips Kompakt Disk, Sony MiniDisc ve Pioneer DVD LaserDisc'in temelini oluşturdu. Bugün, DVD ve ardılı olan Blu-ray, tarihte en hızlı büyüyen medya formatları arasındadır.