Görünmezlik Teknolojisi

Görünmezlik Teknolojisi

Yıllarca süren çalışmalardan sonra Lockheed Martin Şirketi'nin ilk kullanılabilir görünmez savaş uçağı olan F-117 Nighthawk (Gece Kuşu), 1983 yılında faaliyete geçti. Bu savaş uçağının kullandığı görünmezlik teknolojisi sayesinde uçak, o zamanlarda kullanılan radarlara yakalanmadığından diğer tüm savaş uçaklarına karşı büyük bir avantaj sağlıyordu.

O zamanlarda kullanılan savaş uçaklarının köşeleri yuvarlatılmış şekli sayesinde uçaklar, havadaki hareket kabiliyetlerini iyileştirebilmekte ancak aynı zamanda radarlara kolayca yakalanabilmekteydiler. F-117'nin tasarımcıları keskin köşeleri ve üçgen şekilli çıkıntıları olan bir uçağın radarların gönderdiği sinyalleri kolayca yansıtmadığını keşfettiler. Aynı zamanda uçağın yüzeyine sürülen özel bir boya radar sinyallerini emdiğinden uçağı daha da bir görünmez kılmaktadır. Bu savaş uçağı üzerinde yapılan diğer iyileştirmeler arasında alışılmışın dışında bir tasarıma sahip olan kuyruk yüzgeci ve uçak motorunun çıkış kısımlarında türbülansı azaltmaya yönelik yapılan değişikliklerdir. Tüm bunlara rağmen bu savaş uçağı çok kararsız bir çalışma yapısına sahip olduğundan bünyesinde barındırdığı oldukça gelişmiş bilgisayar sistemi olmadan uçması mümkün değildi.

Birleşik Devletler ordusu, görünmezlik teknolojisini kullanan uçakların fotoğraflarının 1988 yılında basına sızdırılmasına kadar bu teknolojinin varlığını inkar ediyordu. Bu uçaklar ilk kez 1989 yılında bir askeri operasyonda kullanıldı ve ardından bazı operasyonlarda kullanılmaya devam etti. Bu uçaklar 2008 yılında emekli oldu ve yerini çok daha gelişmiş bir görünmezlik teknolojisi kullanan savaş uçakları aldı.