İnsülin Pompası

İnsülin Pompası

İnsülin pompası, şeker hastalarının damarına, hastanın durumuna göre çeşitli miktarlarda değişen insülin enjekte eden ve pil ile çalışan bir aygıttır. Şeker hastalığı, vücutta insülin hormonunun olmaması ya da yeterli miktarda olmaması sebebiyle vücudun şekeri işleyememesi sebebi oluşan bir hastalıktır. İnsülin pompasının icadına kadar şeker hastalarının bu hastalığı kontrol altında tutabilmelerinin tek yolu, hastaların her gün kendilerine insülin enjekte etmeleri ile mümkündü. İlk insülin pompası, Dr. Arnold Kadish tarafından 1960larda geliştirildi ancak bu pompa o kadar büyüktü ki bir sırt çantası gibi taşınması gerekiyordu.

Eğer önemli şeyler üzerinde çalışmıyorsanız, boşa zaman harcıyorsunuz demektir.
Dean Kamen

1951 doğumlu Dean Kamen üniversitede öğrenci iken bir tıp öğrencisi olan erkek kardeşi ona bir problemle geldi. Kardeşi, Kamen'a, hastalara herhangi bir ilacı belirli bir oranda düzenli olarak verebilmenin herhangi bir yöntemi olmadığından yakındı. Buna cevaben Kamen, bir şırıngaya bağlı olan küçük bir insülin pompasını kontrol eden bir devre geliştirdi. Bu alet giyilebilir ve programlanabilir bir alet olmakla birlikte uzun bir süre boyunca belirli dozda insülini, düzenli olarak enjekte edebilme kapasitesine sahipti. Kamen'in erkek kardeşi bu aygıtı iş arkadaşlarına gösterdi ve son derecede olumlu tepkiler aldı.

1976 yılında Kamen, AutoSyringes Inc. adındaki ilk şirketini kurarak, insülin pompası satışı ve pazarlaması işine girdi.