iPhone

iPhone

2007 yılının Ocak ayında Apple tarafından duyurulan iPhone, müzik çalabiliyor, fotoğraf çekebiliyor, İnternet üzerinde gezinmenizi sağlıyor, elektronik posta gönderebiliyor, filmleri oynatabiliyor ve 8 gigabyte'a kadar veri depolayabiliyordu. Cihaz ayrıca kablosuz İnternet bağlantısına (Wi-Fi), hesap makinesine, takvime ve not defterine sahipti. Cihazın tüm özellikleri, cihaz yüzeyinin tamamına yakınını kaplayan dokunmatik bir ekran üzerinden yönetilebiliyordu. Ve cihazı kullanarak elbette telefon görüşmesi yapmanız da mümkündü.

Büyük ekranı, üzerinde neredeyse hiçbir düğme olmayışı ve kendine has tasarımı ile iPhone, tasarımı açısından rakiplerinin çok ötesindeydi. Rakiplerinin aksine cihaz, bir telefon gibi görünmüyordu. Daha da önemlisi, cihazın dokunmatik ekranı, parmakla kontrol edilebilecek şekilde tasarlanmıştı. Diğer firmaların benzer ürünlerinin aksine 'stylus' kullanımını gerektirmiyordu.

Ancak ilk iPhone, beklenildiği kadar çok satmadı. Apple, bu cihazla dünya akıllı telefon pazarının %5'ine ulaştı. Cihazın ilk sürümünün beklenildiği kadar çok satmamasının en temel sebebi, iki yıllık sözleşme fiyatının yanısıra cihazın 599 dolarlık fiyatıydı. Bu fiyat daha sonra 399 dolara düşürüldü.

2008 yılının Temmuz ayında Apple, daha hızlı ve geliştirilmiş iPhone 3G cihazını tanıttı. iPhone'un mucitleri listesinde Apple'ın o zamanki CEO'su Steve Jobs'un ismi yer almaktadır ancak Apple bünyesindeki seçkin bir kadronun cihazın üretimi ve geliştirilmesinde çalıştığı bilinmektedir.