Jakuzi (Jacuzzi)

Jakuzi (Jacuzzi)

Pek çok buluşta olduğu gibi, jakuzi - orijinal adı ile Jacuzzi,en bilinen sıcak küvet markasıdır - çok pratik bir ihtiyacı yerine getirmek için icat edildi: Bir aile üyesinin sağlık ihtiyacını karşılamak. Jacuzzi ailesi 1900'lerin başında havacılık sektöründe başarılı bir şirket kuran ve daha sonra sulama pompaları tasarlayarak işlerini büyüten İtalyan göçmen ailesiydi. Ancak 1948 yılına kadar onları dünya çapında meşhur kılan teknolojiyi üzerinde çalışmaya başlamamışlardı bile.

Candido Jacuzzi'nin (1903-1986) hastanede eklem iltihabı hastalığı ile mücadele eden ve hidroterapi tedavisi alan bir oğlu vardı. Oğlunu eve götürmek isteyen Jacuzzi, çocuğunun hastanedeki tedavi yöntemini evde de uygulayabilmek için bir hidrolik pompa geliştirdi ve birkaç yıl boyunca bu pompa J-300 terapi cihazı olarak pazarlandı.

1968'de üçüncü nesil aile üyesi Roy Jacuzzi, modern jakuzinin ilk versiyonunu geliştirdi. Roy Araştırma Başkanı olarak şirkete katılmış ve üzerinde çalışılabilecek yeni ürünler arayışı içerisindeydi. Roy, Candido'nun J-300 cihazını baz aldı ve eğlence endüstrisine jakuzi olarak satmak için cihaz üzerinde bazı değişiklikler yaptı. "Roman" olarak pazarlanan Roy'un tasarımı, piyasaya sürülen ve tüketiciler için geliştirilen ilk jakuzi modeli idi. Daha önce harici bir pompa banyoya dışarıdan indirilirdi ancak Roman, tamamen küvet içerisinde bütünleşik olarak yer alıyordu. Roman, jakuzi markasının günümüzde halen kullandığı patentli bir formül olan 50/50 su ve hava karışımını kullanmaktadır.

"1950'li yıllarda araba içinde izlenen sinema filmleri ne ise günümüz nesli için de Jakuzi odur."
Mike Darnell, ABD'li televizyon yöneticisi