Su Yatağı

Su Yatağı

Bir su yatağı, "sert kenarlı" dikdörtgen ahşap çerçeve veya "yumuşak kenarlı" dayanıklı köpük çerçeveden yapılma bir baza içerisine yerleştirilmiş, ısıtılmış su dolu bir yataktır. Yatakları uygun bir yüksekliğe getirmek için her iki tip güçlü bir metal platformdan destek alır. İlk modeller yatak içerisinde içinde yalnızca bir su haznesi barındırıyordu ancak bu yatağın üzerinde yatan kişinin çok sallanmasına neden olduğundan daha sonra bu dalga hareketini azaltmak için fiber bloklar ve birbirine bağlı birden fazla su haznesi kullanmaya başladı. Bazı modern su yatakları, su ve hava odalarından oluşan bir karışımı kullanır. Termostatik olarak kontrol edilen elektrikli ısıtma yastıklarında yer alan su genellikle 30 derecede sıcaklığa sahiptir.

1883 yılında İngiltere'nin Portsmouth bölgesinde yaşayan Dr. William Hooper, yatalak hastaların bedenlerinde oluşan sorunların önüne geçmek için tasarlanmış bir su yatağı için su yatağı patentini aldı. Bununla birlikte, onun geliştirdiği bu su yatağı modeli suyun sızmasını engelleyecek teknolojileri içermiyordu ve ayrıca su yatağında depolanan suyun sıcaklığı da kontrol edilmediğinden bu su yatağı ticari bir başarı yakalayamadı.

1943 doğumlu Charles Prior Hall, 1968 yılında Kaliforniya'daki San Francisco Devlet Üniversitesi'nde tasarım öğrencisi iken modern su yatağını tasarladı. Başlangıçta sıvı mısır nişastası ve daha sonra jöle ile doldurulan bir vinil torba kullanarak bir sandalye tasarlamayı planlamıştı ancak sonuçta ortaya çıkan yapı üzerine oturmak, her iki doldurma yöntemi ile oluşturulan sandalyede de pek rahat değildi. Hall daha sonra dikkatini suyla dolu bir yatak tasarlamaya çevirdi ancak bu su yatağı tasarımının patentini alamadı, zira benzer su yatakları, Robert A. Heinlein'in bilimkurgu romanlarında oldukça ayrıntılı olarak tarif edilmişti. Buna rağmen Heinlein tarifini yaptığı bu su yataklarının tasarımını yapmaya hiç bir zaman teşebbüs etmedi.

Su Yatağı (Pleasure Island)
Su yatağı, bu "Pleasure Island" yaratımı ile de kanıtlanıdığı gibi daima lüks yaşam tarzı ile ilişkilendirilen bir öğe oldu.