Kablo Modem

Kablo Modem

Genişbant internetin var olmadığı bir dünya hayal edin. Bu yüksek hızlı veri transferinin olmadığı bir dünyada internet, tıpkı günümüzde olduğu gibi bilginin, fotoğrafların, filmlerin ve kurumsal iş fırsatlarının merkezi olmaya devam edebilir miydi? Yüksek bağlantı hızları, kablo modem gereksinimini de beraberinde getirdi ve işte bunu 1990 yılında gerçekleştiren kişi, 1958 yılında İran'da doğmuş olan Amerikalı elektrik mühendisi Rouzbeh Yassini oldu.

Yassini, 1981 yılında General Electric için çalışıyor ve orada televizyon alıcıları üretiyordu. Televizyon sinyallerinin nasıl aktığını anlamak için Yassini, evlerde kullanılan televizyon sistemlerini aldı ve onları parçalarına ayırarak nasıl işlev gösterdiklerini öğrenmeye çalıştı. Bu süreçte öğrendikleri, 1986 yılında bir veri ağ şirketi olan ve veriyi taşımak için çift bükümlü kablo adını verdikleri bir kabloyu kullanan Proteon şirketinde oldukça işine yaradı.

Her ne kadar video ve verinin bir arada taşınamayacağı söylense de Yassini, İngilizce'de coaxial olarak bilinen ve Türkçe'ye eksendeş kablo olarak çevirebileceğimiz kablonun hem televizyon kanalallarını hem de diğer verileri taşıyabileceğinden emindi ve 1990 yılında LANcity Corp adını verdiği şirketi kurdu. Kendisi ve on üç kişilik deneyimli ekibi, veri ve kablolu televizyon ağlarını bir arada kullanabilecek bir aygıt üzerinde çalışmaya başladı ve bu çalışmalarının sonucunda ilk kablo modem icat edilmiş oldu. İlk kablo modem, 10.000 dolar gibi uçuk bir fiyata satılıyordu ve sadece kurulumu üç ay alıyordu. Bundan sadece beş yıl sonra, şirketin üçüncü nesil LANcity modemi "tak ve çalıştır" özelliğine sahipti ve sadece 500 dolara piyasaya sürüldü.

Kısa bir süre sonra LANcity şirketi 59 milyon dolara Bay Networks tarafından satın alındı. Yassini bunun üzerine kablo modemler üzerinden veri taşıma standardı olan DOCSIS'in gelişimi, implementasyonu ve sertifikasyonu üzerine çalışmaya başladı.