Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Kısaca Hubble olarak da bilinen Hubble Uzay Teleskobu'na, Samanyolu galaksisinin dışında başka galaksilerin de varlığını kanıtlayan ABD'li astronot Edwin Hubble'ın adı verildi. Hubble, Dünya'nın çevresinde dönen bir aynalı teleskop olup uzak evrenin yapısını incelemektedir. Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi Başkanlığı (NASA) tarafından inşa edilen ve 1977 yılından beri fonlanan Hubble'ın 1986 yılında uzaya fırlatılması planlanıyordu ancak daha sonra Challenger Uzay Mekiği'nin patlaması sonucu 1990 yılının Nisan ayına ertelendi.

Hubble Uzay Teleskopu üzerine bağlı durumda bulunan dört adet odak düzlemi modüler olarak tasarlanmış ve bu düzlemlerin Hubble Uzay Teleskobu'nun görevi süresince başka araçlarla değiştirilmesi planlanmıştı. Bu tasarım son derecede kullanışlıydı zira kısa bir süre sonra teleskobun ana aynasının bir tasarım hatasına sahip olduğu fark edildi. 1993 yılında uzaya gönderilen bir kurtarma ekibi bu hatayı giderdi.

Kozmik nesnelerin büyüleyici fotoğraflarını çekebilmesinin dışında Hubble, algılayıcılarını günler boyunca gök yüzünün bir noktasına sabit olarak doğrultabilir. Hubble, uzak galaksilerdeki süpernova patlamalarını araştırarak evrenin genişlemesinin hızlanarak devam ettiğini ortaya koymuştur.