Kara Kutu (Uçuş Kayıt Edicisi)

Warren'ın kutusu, hava seyahatinin güvenliğini arttıran önemli bir adımdı.

Adına kara kutu denmesine rağmen görünürlüğünü arttırmak için genellikle parlak turuncu / kırmızı renkte bir kutu içerisinde depolanan kara kutu (ya da diğer bir adıyla uçuş kayıt edicisi), günümüzde tüm uçaklarda bulunması zorunlu bir alettir. İlk kara kutu, Avustralyalı David Warren tarafından icat edilmiştir (d. 1925). Warren, kendi babasını da 1934 yılında bir uçak kazasında kaybetmiştir.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra ticari hava seyahatlerinde yüksek miktarda artış gözlendi. Bazı uçakların açıklanamayan nedenlerden ötürü düşmesinin ardından insanların hava yolculuğuna olan güveni önemli ölçüde zedelendi. 1953 yılında Warren, dünyanın ilk ticari jet yolcu uçağı Comet'in (kuyruklu yıldız) düşüşünü inceleyen ekipte yer alıyordu. Çalışmaları sırasında Warren, uçak düşmeden birkaç dakika önce uçağın içinde söylenenleri ve cihazların gösterdiği verileri kaydeden bir aletin bu gibi durumlarda ne kadar işe yarayabileceğini düşündü. Bunun üzerine Warren, yüksek ısıya, su basıncına ve çarpışmalara dayanıklı bir yapıya sahip bir aygıt üzerinde çalışmalara başladı. Warren, ilk ürettiği prototipe "ARL Uçuş Hafıza Birimi" adını verdi. Aygıt, dört saate kadar olan konuşmaları çelik bir kablo üzerine kaydedebiliyordu. Kendi ülkesi Avustralya'da onun bu buluşuna pek ilgi gösterilmedi ancak İngilizler, 1958 yılında Warren'ın bu icadı ile ilgilenmeye başladı.

1960 yılında Avustralya'nın Queensland bölgesinde sebebi bilinmeyen bir uçak kazasının ardından Avustralya, dünyanın ticari uçuşlarda kara kutunun bulunmasını zorunlu kılan ilk ülke oldu.

Günümüz modern uçaklarında iki adet kara kutu bulunmaktadır. Bunlar, uçağın kanat kısmında bulunan bir adet kokpit ses kaydedicisi (cockpit voice recorder - CVR) ve bir adet uçuş veri kaydedicisinden (flight data recorder - FDR) ibarettir. Bu aygıtlar, uçağın kokpitinde konuşulanlardan telsiz haberleşmelerine, uçağın hızından yüksekliğine ve motor ısısına kadar her şeyi kaydetmektedirler. Bu kara kutu içerisinde bulunan kayıt ediciler, titanyum gibi sert metallerden oluşan bir kutu içerisindedirler ve yüksek sıcaklık, basınç ve çarpışmaya karşı son derecede dayanıklıdırlar.