Ses Tanıması (Speech Recognition)

Bell, konuşulanları tanıyan bir bilgisayar geliştirdi.

Bilgisayarın sesi ilk zamanlarda iki tütün açık arttırmacısının bir sigara izmariti üzerine tartışmasına benzetiliyordu. Ancak Audrey'nin sentezlenmiş konuşması, 1952 yılının teknolojisine göre çok ileriydi. Automatic Digit Recognition (Otomatik Sayı Tanıması) teriminin acemice kısaltılması ile oluşturulan Audrey, Bell Laboratuvarları'nda bulunan analog bir bilgisayar idi. Ancak o bilgisayarın bilinirliğini arttıran şey onun ilkel sesi değildi. Bell Laboratuvarları'nda çalışan bilim adamları, insan sesini tanıyacak bir bilgisayar üzerinde yıllardır çalışıyorlardı ve Audrey, bu çalışmaların ilk ürünü oldu.

İnsanlar tarafından söylenenleri yazıya dökebilecek bir bilgisayarın olası kullanım alanları hiç şüphesiz çoktu. Ancak insan sesleri arasındaki kalite farklarının yanı sıra şive ve telaffuz farklılıkları, doğru düzgün çalışacak bir bilgisayarın yapımını zorlaştırıyordu. Audrey sadece birden ona kadar olan sayıları anlayabiliyor ve duyduklarını, ya da duyduğunu sandığı sayıları, üzerinde bulunan lambalar aracılığı ile gösteriyordu. Audrey, duyduğu sesleri, hafızasında bulunan diğer ses yapıları ile karşılaştırıyor ve en yakın ses yapısına eş değer sayıyı gösteriyordu.

Teknolojinin vadettikleri hiç şüphesiz çok fazlaydı ve Bell Laboratuvarları onun bu yeteneğini, insanlar için telefon numarası tuşlayacak bir operatör olarak kullanmak istiyordu. Karşı karşıya kaldıkları en büyük problem, Audrey'nin duyduklarını doğru olarak anlama oranı idi. Audrey'nin farklı insan sesleri için önceden ayarlanması gerekiyordu ve buna rağmen makinenin doğruluk oranı %98'de kalıyordu. Bu oran ve farklı kişiler için önceden bir ayar yapılmasının gerekliliği, bu teknolojinin ticari bir uygulama olarak kullanılmasını imkansız kılıyordu.

1950lerin ardından bilgisayarların işlem gücündeki hızlı artış, farklı grupların ses tanıma sistemleri üzerinde deneyler yapmasının da önünü açmış oldu. Günümüzde Google, Apple ve Microsoft gibi teknoloji firmaları, ses tanıma teknolojisini son derecede verimli bir şekilde kullanarak, bilgisayarları, akıllı telefonları ya da diğer teknolojik ürünleri sadece sesinizi kullanarak kontrol edebilmenize olanak vermektedirler.