Katlanır Bebek Arabası

Katlanır Bebek Arabası

Viktorya döneminden 1960'lı yıllara kadar anneler büyük ve ağır bebek arabalarına kullanıyorlardı. Ancak günümüzde, bir katlanır bebek arabası her yeni ebeveynin bebeklerine alınacak hediyelerin yer aldığı bir listenin en üst sıralarında yer alır. Anne ve babalar, kollarının altına katlayıp taşıyabilecekleri bir katlanabilir bebek arabasına sahip olmayı takdir etmekle kalmaz, aynı zamanda kendilerini görece hantal ve kullanımı zor bebek arabalarından uzak tutmak isterler.

Beklenmedik bir şekilde, katlanabilir bebek arabasının mucidi, daha önce Spitfire uçakları için iniş takımı ve koruyucu mühürler tasarlayan emekli bir test pilotu olan Owen Maclaren (1907-1978) idi. Bu tip bir kariyer geçmişine sahip birisinin bir katlanır bebek arabası icat etmiş olması kulağa tuhaf gelebilir ancak pratik bir bebek arabası geliştirebilmek için güçlü ve hafif yapılar hakkında bilgi sahibi olmayı gerektiriyordu ve Maclaren'in havacılık deneyimi bunun için biçilmiş bir kaftandı.

Yaklaşık 3 kilogram ağırlığındaki Maclaren'in ilk modeli yaklaşık 10 dolara maloldu ve torununu taşıması için tasarladığı çocuktan daha hafifti. Alüminyum bir çerçevesi olan bu katlanır bebek arabası tek bir elle katlanabildiğinden özellikle aynı sırada bebeği ile de ilgilenmek zorunda olan ebeveyn için son derecede kullanışlı bir tasarım özelliğine sahipti. 1965 yılında tasarımına iyileştirdikten sonra Maclaren, Northamptonshire, İngiltere'deki evinde bu bebek arabalarını üretmeye başladı. 1976 yılına gelindiğinde, yılda bir buçuk milyondan fazla bebek arabası satıyordu ve bunların büyük kısmı yurtdışına ithâl ediliyordu.

Maclaren, hem havacılık mühendisliği hem de nakliye tasarımındaki başarılarından dolayı Britanya İmparatorluğu Üyesi (MBE) rütbesiyle ödüllendirildi.