SQUID (Süper İletken Kuantum Arabirim Cihazı)

SQUID (Süper İletken Kuantum Arabirim Cihazı)

Bir SQUID'in (Süper İletken Kuantum Arabirim Cihazı) kalbinde iki Josephson bağlantısı vardır. Bunlar, elektronların geçiş yapabileceği kadar ince bir izolasyon bariyeri ile ayrılmış iki süperiletktenden oluşur. Bir voltaj uygulanıyorsa, bariyerin karşısındaki akım yüksek frekansta salınmaya başlar ve ortamın manyetik alanından etkilenir. Bu süreçte SQUID'in elektrik direnci değişir. Bu değişiklikler, çok küçük ve zayıf manyetik alanları ölçmek için kullanılabilir.

Doğrudan akımlı SQUID, Josephson bağlantısının üretilmesinden bir yıl sonra, 1964 yılında Robert Jaklevic, John Lambe, Arnold Silver ve James Mercereau tarafından icat edildi. İlk modeller sadece sıvı helyum sıcaklığında -269 derece çalışıyordu. 1987'de daha yüksek sıcaklıkta çalışabilen süper-iletken seramiklerin keşfi, cihazların -196 derece civarında kaynar sıvı azot sıcaklığında çalışabileceği anlamına geliyordu.

Bir buzdolabı mıknatısı üzerinde kullanılan manyetik alandan yüz milyar kat daha zayıf manyetik alanlar bu sayede kolayca ölçümlenebilir. Örneğin bir insanın beyninde, kaslarında ve sinirlerinde üretilen manyetik alanlar SQUIDler sayesinde ölçülebilir. SQUIDler ayrıca metal içeren yapıların testinde de rol oynar. Doğal olmayan nesneler manyetik çevreyi etkilediğinden, SQUID'ler havaalanı güvenliğinin yanı sıra askeri gözetim görevlerinde de kullanılabilir.