Katlanır Tekerlekli Sandalye

Katlanır Tekerlekli Sandalye

Maden kazasında sırtını kırdıktan sonra, Herbert Everest, hiç bir işe yaramayan tekerlekli sandalyesinden o kadar çok nefret etmişti ki; yeni bir koltuğu tasarlamasına yardımcı olması için mühendis arkadaşı Harry Jennings'in yardımına başvurdu. Jennings'in 1932 yılında ortaya çıkardığı cihaz katlanır tekerlekli sandalye, tekerlekli sandalye pazarında bir devrim yarattı.

Tekerlekli sandalyeler on altıncı yüzyıldan beri var olmuştu (ilk tekerlekli sandalye İspanya Kralı II. Philip için tasarlanmıştı) ve 1909 yılına kadar temel tasarımında pek bir değişikliğe gidilmedi. İlk hafif tekerlekli sandalye modelleri ahşaptan ziyade boru şeklinde çelikten yapılmıştır.

Bu modellerin bazı katlanabilir özellikleri vardı, ancak Jennings'in başarılı tasarımının sırrı, katlanabilir ve çapraz bağlanabilir (X-brace) çerçevesinde yatıyordu.

Önceden, katlanabilir özelliklere sahip olan tekerlekli sandalyelerin tamamı T-şeklinde veya I-şeklinde bir çerçeve kullanıyordu. Katlanabilen bir X-şeklinin kullanılması sadece daha sağlam bir sandalyenin ortaya çıkmasını sağlamakla kalmadı aynı zamanda tekerlekleri yerinden çıkarmadın sandalyenin yanlarını birbirine doğru iterek katlanabilmesini de mümkün kıldı. Aslında, bu yeni katlanır tekerlekli sandalye o kadar büyük bir devrim niteliğindeydi ki Everest ve Jennings birlikte çalışmaya başlayarak, geliştirdikleri ürün kadar yaratıcı bir isme sahip olmayan Everest & Jennings Company'yi kurmalarına yol açtı. Şirket, ilk günlerinde büyük bir başarı ve pazar hakimiyeti elde etti ki ABD Adalet Bakanlığı tarafından pazardaki hakim konumunu kötüye kullandıkları gerekçesiyle kendilerine tekel karşıtı dava açıldı.

Ayrıca bkz.: Katlanır bebek arabası