Kör Perçin

Kör Perçin

Perçin, Bronz Çağı'ndan beri çok uzun bir süre var olmuştur ve iki şeyi (normalde metal saclar) birlikte kalıcı olarak tutmanın en iyi yöntemlerinden biri olmaya devam etmektedir. Perçinler, uçak ve gemi gövdeleri gibi tutturulduğunda sabit kalması gerçekten çok önemli olan durumlarda sıklıkla kullanılır. Hareketin yarattığı titreşimlerin aynı zamanda somunları ve cıvataları gevşettiğinden perçin, özellikle de kör perçin, genellikle tercih edilen bağlantı türüdür.

1931'de Louis Huck uçak üretimini hızlandıracak bir yöntem arıyordu ve kör perçin onun aradığı yöntemdi. Normal perçin uygulamasının aksine, kör perçin, arzu edilen malzemeye tek taraflı olarak erişilmesini gerektirir; bu özellik, erişilmesi zor olan ergonomik gövdeleri nedeniyle özellikle bir uçak yapısında kullanışlıdır.

Tıpkı normal perçinler gibi kör perçin önceden delinmiş bir deliğe yerleştirilir, ancak perçin bir mandrel içerir - sert malzemeden yapılmış silindirik bir göbek ve bir çentik. Kör perçinleme aleti sert mandrel kafasını delikten geri çekerken, diğer taraftaki daha yumuşak perçin kafasını ezer. Yeterli kuvvet uygulandığında mandrel kafası kırılır ve maddenin kör tarafında biçimlendirilmiş bir kafa oluşur.

Kör perçin, geleneksel bir "sağlam" perçinden daha kolay ve daha hızlı bir şekilde uygulanabilir. Kör perçinler normal perçinler kadar güçlü olmasa da normal perçin kullanımı bazen uygulanabilir bir seçenek değildir. Perçinlerin temel tasarımı zamanla çok az değişmiştir ancak malzeme ve perçinleme araçlarındaki iyileşme, her zamankinden daha kolay uyum ve daha güvenilir olmasını sağlar. Prefabrike evlerden kruvazöre, otobüs, araba ve hatta deniz konteynırlarına kadar her şeyin yapımında sıklıkla kullanılırlar.