MiniDisc

1980lerin sonuna gelindiğinde Birleşik Devletler müzik endüstrisindeki eli güçlü lobiler, Philips Compact Cassette (müzik kaseti) ve Digital Audiotape (DAT - Dijital Ses Kaseti) müzik kayıt biçimlerinin piyasada kullanımının son bulmasından sorumludur. Bu açığı fark eden Japonyalı Sony Corporation'ın, patentli dijital kayıt biçimi MiniDisc'i geliştirmesinin önünü açtı. Okumaya devam et "MiniDisc"

Video Kamera

Günümüzde taşınabilir video kayıt teknolojisi dendiğinde insanlar, avuç içine sığmadığında ya da bir cep telefonunun arkasında yer almadığı sürece o kameranın yüzüne bile bakmazlar. İngilizce'de camera ve recorder kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş camcorder, ya da Türkçe adı ile video kamera icat edilmeden önce hareket eden görselleri kayıt etmek isteyen herhangi birisi, son derecede hantal olan iki parçalı bir makine kullanmak zorundaydı. Daha da kötüsü kameranın kendisi o kadar büyüktü bir kişi onu anca taşıyabilirdi ve yanındaki diğer bir kişi video kaset kaydedicisini beraberinde taşımak zorunda kalırdı. Okumaya devam et "Video Kamera"

Walkman (Kişisel Kasetçalar)

1979 yılında piyasaya sürüldüğü andan itibaren pazardaki hakim konumu göz önüne alındığında pek çoğumuz, Sony Walkman kişisel kasetçalarının ilk kişisel kasetçalar olduğunu düşünürüz. Bu ürünün simgesel değeri hiç şüphesiz oldukça fazladır. Günümüzde iPod'un atası olarak anılabilecek bu ürün, insanların hareket halinde iken müzik dinleyebilmelerinin önünü açmıştır. Buna rağmen Sony'nin Walkman ürününü piyasaya sürmesinden 7 yıl önce, elektronik alanında neredeyse hiç bir deneyimi olmayan kendi halinde bir mucit, Sony'nin Walkman ürününe neredeyse birebir benzeyen bir kavramı ortaya attı. Okumaya devam et "Walkman (Kişisel Kasetçalar)"

Blu-ray / HD DVD

Yüksek çözünürlüklü (HD) medya ilk olarak 1998 yılında, DVDlerin ticari olarak satışa sunulmaya başlamasından üç yıl sonra geliştirildi. DVDlerin bir CD'nin kapasitesinden tam altı kat fazla depolama alanı sunabilmesine rağmen yeni HD medyasında bulunan tüm verileri depolamak için yeterli değildi. Yeni biçimlere ihtiyaç duyuldu ve bir süre sonra, 2003 yılının Nisan ayında, ilk Blu-ray diski ve HD DVD uyumlu cihazlar satışa sunuldu. Okumaya devam et "Blu-ray / HD DVD"

PlayStation

PlayStation (resmi kısaltması PS olmakla birlikte halk arasında PS1 ya da PSX olarak da bilinir), Sony Computer Entertainment tarafından geliştirilen ve pazarlanan bir ev oyun konsoludur. Konsol, Japonya'da 3 Aralık 1994 yılında piyasaya sürüldü ve Kuzey Amerika ile Avrpa'da 1995 yılının Eylül ayında satışa sunuldu. PlayStation, aynı adı taşıyan oyun konsolları ve el oyun aygıtları serisinin ilkidir. Beşinci nesil oyunlar kapsamında PlayStation, o dönemde Nintendo 64 ve Sega Saturn'e rakip olarak piyasaya sürüldü. 2000 yılında konsolun daha inceltilmiş bir sürümü olan ve Psone adını alan oyun konsolu, o güne kadar satışta olan orijinal gri renkli konsolun yerini aldı ve kendisinden sonra gelecek olan PlayStation 2'nin yolunu da açmış oldu. Okumaya devam et "PlayStation"