Walkman (Kişisel Kasetçalar)

Sony Walkman TPS-L2-1979 Kişisel Kasetçalar

1979 yılında piyasaya sürüldüğü andan itibaren pazardaki hakim konumu göz önüne alındığında pek çoğumuz, Sony Walkman kişisel kasetçalarının ilk kişisel kasetçalar olduğunu düşünürüz. Bu ürünün simgesel değeri hiç şüphesiz oldukça fazladır. Günümüzde iPod'un atası olarak anılabilecek bu ürün, insanların hareket halinde iken müzik dinleyebilmelerinin önünü açmıştır. Buna rağmen Sony'nin Walkman ürününü piyasaya sürmesinden 7 yıl önce, elektronik alanında neredeyse hiç bir deneyimi olmayan kendi halinde bir mucit, Sony'nin Walkman ürününe neredeyse birebir benzeyen bir kavramı ortaya attı.

Hikayemiz 1972 yılında Brezilya'da başlar. 1945 yılında Almanya doğumlu olan ve bir televizyon kanalında görevli olan Andreas Pavel, gündelik işleri ile ilgilenirken aynı zamanda yüksek kalitede müzik dinleyebilmenin bir yolunu aramaya başladı. Pavel, küçük ve taşınabilir bir kaset oynatıcısı idi. Hayalindeki ürünün boyutları bir ses kasetinin boyutlarından pek fazla değildi ve ses kasetini oynatırken çıkan sesi bir kulaklık aracılığı ile dinleyicisine iletebiliyordu. Pavel, bu eserine Stereobelt adını verdi.

Brazilya'dan ayrılıp İsviçre'ye taşındıktan sonra Pavel, çok sayıda elektronik üreticisinin kapısını çaldı ancak üreticilerin çoğu Pavel'in bu fikrine sıcak bakmadılar. Üreticiler, kimsenin sokakta müzik dinlemek için bir kulaklık takmayı kabul edeceğine inanmıyordu. Her ne kadar Pavel bu fikrini destekleyecek bir firma bulmayı başaramamış olsa da onun icadına olan inancı hiç dinmedi ve 1977 yılında bu icadı için dünyanın pek çok ülkesinde patent başvurusunda bulundu.

Sony, Walkman adını verdiğini kasetçalarını piyasaya sürdükten ve Walkman'in kısa sürede çok sayıda kişi tarafından kullanılmaya başlamasının ardından Pavel, 25 yıl sürecek olan bir dava sürecini başlattı. 2003 yılında Pavel ile Sony'nin anlaşması ile sonuçlanan davada Sony'nin Pavel'e 10 milyon dolardan fazla bir miktarda ödeme yaptığına inanılmaktadır.

Sound About ve Stowaway olarak da bilinen Sony'nin Walkman adındaki kasetçaları, 1 Temmuz 1979 yılında piyasaya sürüldü.