Apple Macintosh

Apple, grafik kullanıcı arabirimine sahip ilk başarılı kişisel bilgisayarı olan Apple Macintosh'u üretti.

Her ne kadar bilgisayarlar 1970lerden çok daha önceleri kullanılıyor olsa bile onları kullanmak hiç kolay değildi. İlk üretilen bilgisayarlarda kendilerine verilen problemleri çözebilecek neredeyse hiç işlemci gücü yoktu. Daha da önemlisi o zamanlarda kimse bilgisayarlara problemlerin nasıl verildiği, diğer bir deyişle kullanıcı arabirimi üzerine hiç doğru düzgün kafa yormamıştı. Okumaya devam et "Apple Macintosh"

iPod

iPod, Apple Inc. tarafından tasarlanan ve pazarlanan taşınabilir medya oynatıcıları ve çok işlevli cep bilgisayarlarına verilen ürün serisinin adıdır. İlk iPod, 23 Ekim 2001 yılında, iTunes'un Macintosh sürümünün duyurulmasından yaklaşık sekiz buçuk ay sonra piyasaya sürülmüştür. Günümüzde piyasada bulunan iPod serisinin duyurusu 15 Temmuz 2015 tarihinde yapılmıştır. Piyasada üç adet farklı iPod bulunmaktadır: Ultra küçük iPod Shuffle, küçük iPod Nano ve dokunmatik ekrana sahip iPod Touch. Okumaya devam et "iPod"

OS X

Mac OS X olarak da bilinen OS X, Unix tabanlı grafiksel arabirime sahip bir işletim sistemidir ve Apple Inc. tarafından geliştirilip pazarlanmaktadır. Macintosh bilgisayarlar üzerinde çalışacak şekilde tasarlanan işletim sistemi, 2002 yılından bu yana satılan tüm Mac bilgisayarlar üzerinde önceden yüklenmiş olarak gelmektedir. OS X, 1999 yılında piyasaya sürülen Mac OS 9'u takip eden işletim sistemidir. Apple, "klasik" olarak adlandırılan bu işletim sistemlerini 1984 ile 1999 yılları arasında kullanmıştır. Piyasaya sürülen ilk OS X işletim sistemi, 1999 yılında sunucular için geliştirilmiş olan Mac OS X Server 1.0 olmuştur. İşletim sisteminin masaüstü sürümü olan Mac OS X v10.0 "Çita" (Cheetah) ise 24 Mart 2001 tarihinde piyasaya sürüldü. OS X'in önceki sürümlerinin isimleri büyük kedi isimlerinden oluşmaktaydı. Örneğin OS X v10.8 sürüm numarasına sahip işletim sisteminin adı, "Dağ Aslanı" (Mountain Lion) oldu. Ancak 2013 yılının Haziran ayında duyurulan OS X Mavericks ile birlikte Apple, OS X işletim sistemine Kaliforniya eyaletinde yer alan önemli yerletin isimlerini vermeye başladı. OS X, masaüstü, taşınabilir bilgisayar ve ev bilgisayarları pazarında en çok kullanılan ikinci işletim sistemi olup, bu kategoride en çok kullanılan işletim sistemi Microsoft'a ait olan Windows işletim sistemidir. Okumaya devam et "OS X"