iPod

Apple iPod ürünleri ailesi

iPod, Apple Inc. tarafından tasarlanan ve pazarlanan taşınabilir medya oynatıcıları ve çok işlevli cep bilgisayarlarına verilen ürün serisinin adıdır. İlk iPod, 23 Ekim 2001 yılında, iTunes'un Macintosh sürümünün duyurulmasından yaklaşık sekiz buçuk ay sonra piyasaya sürülmüştür. Günümüzde piyasada bulunan iPod serisinin duyurusu 15 Temmuz 2015 tarihinde yapılmıştır. Piyasada üç adet farklı iPod bulunmaktadır: Ultra küçük iPod Shuffle, küçük iPod Nano ve dokunmatik ekrana sahip iPod Touch.

Diğer dijital müzik oynatıcıları gibi iPodlar da harici veri depolama aygıtları olarak kullanılabilir. iPodların veri kapasitesi, modeline göre değişiklik göstermekle birlikte 2GB kapasitedeki iPod Shuffle ile 128GB kapasitedeki iPod touch arasında değişir. En yüksek kapasiteye sahip olan iPod ürünü iPod Classic olmakla birlikte bu ürünün satışı artık yapılmamaktadır.

Apple'ın iTunes yazılımı (ve diğer alternatif yazılımlar), bazı Apple Macintosh bilgisayarları ve Microsoft Windows işletim sistemini kullanarak, ilgili bilgisayarlar ile iPod arasında müzik, fotoğraf, video, oyun, kişi bilgileri, e-posta ayarları, Web yer imleri ve takvim aktarımını gerçekleştirirler.

iOS 5'in yayımlanmasından önce iPod markası, iPhone ve iPad üzerinde bulunan ve iPod touch üzerindeki Müzik ve Videolar uygulamalarının bir karışımı olan iPod uygulaması için de kullanılmaktaydı. iOS 5 işletim sistemi ile birlikte Müzik ve Videolar uygulamaları, iOS kullanan tüm cihazlar üzerinde standart olarak yer almaya başladı. Her ne kadar iPhone ve iPad, iPod serisi ürünlerindeki medya oynatma yeteneklerine sahip olsa da bu ürünler farklı ürün serileri altında geliştirilmeye devam etmektedir. 2010 yılının ortalarında iPhone satışları, iPod satışlarını geçti.

2015 yılının ortalarında Apple, yeni bir iPod Touch modelinin duyurusunu yaptı ve Apple mağazalarında 15 Temmuz 2015 tarihinde satışa sunuldu. Altıncı nesil iPod Touch, iyileştirilmiş A8 işlemci ve daha kaliteli ekran gibi bazı iyileştirmeler içeriyordu. İşlemcinin çekirdeği, önceki işlemcilerden 5 kat daha hızlıydı ve iPhone 5S modeli ile aşağı yukarı aynı hıza sahipti. iPod Touch modeli, uzay grisi, pembe, altın, gümüş ve kırmızı (Product (red)) renklerinde piyasada bulunmaktadır.

iPod tarihi

iPod her ne kadar 2001 yılında piyasaya sürülmüş olsa da, fiyatı ve sadece Mac bilgisayarlar üzerinde kullanılabiliyor olması sebebiyle satışları 2004 yılına kadar düşük kaldı. iPod serisi ürünler, o günlerde hızlıca yükselen kişisel dijital aygıtlar için geliştirdiği yazılımların da yer aldığı "dijital merkez" adındaki kategori altında yer aldı. Dijital fotoğraf makinelerinin yanı sıra video kaydedicileri ve düzenleyicileri, o dönemde kendilerine pazarda geniş bir yer bulmuştu ancak şirket, hali hazırda piyasada bulunan dijital müzik oynatıcılarını "çok büyük ve hantal ya da çok küçük ve kullanışsız"; bu oynatıcıların kullanıcı arabirimlerini ise "inanılmaz derecede berbat" buluyordu. Bunun üzerine Apple, kendi dijital müzik oynatıcısını geliştirmeye karar verdi. Şirketin CEO'su Steve Jobs'un emri ile Apple'ın donanım mühendisliğinin başındaki Jon Rubinstein, iPod serisini tasarlamak için aralarında donanım mühendisleri Tony Fadell ve Michael Dhuey'in ve tasarım mühendisi Jonathan Ive'ın da bulunduğu bir grup mühendisi bir araya getirdi. Rubinstein, Japonya'da bulunan ve Apple'a parça satan bir firma ile yaptığı görüşme sırasında Toshiba disk sürücülerinden haberdar olmuştu ve bu sürücünün Apple için kullanım haklarını satın aldı. Bunun yanı sıra aynı dönemde ekranın, pilin ve diğer önemli parçaların birlikte nasıl çalışacağını da öğrendi. iPod'un tasarımı, Dieter Rams tarafından tasarlanan 1958 T3 transistörlü radyosundan esinlenirken cihazın ortasından bulunan tekerlek tabanlı tasarım, Bang & Olufsen'in BeoCom 6000 telefonundan esinlendi. Piyasaya sürüldüğü dönemde 21. yüzyılın Walkman'i olarak da adlandırılan iPod, bir yıldan az bir süre içerisinde geliştirildi ve 23 Ekim 2001'de duyuruldu. Steve Jobs, ürünün duyurusunu yaptığı etkinlik sırasında, Mac uyumlu 5GB sabit disk sürücüsü bulunan iPod için "cebinizdeki 1,000 şarkı" tanımını yaptı.

Apple, iPod üzerinde kullanılan yazılımı tümüyle kendisi geliştirmedi ve PortalPlayer'ın iki ARM çekirdeğini baz alan bir platformu kullandı. Platform, henüz tam gelişmemiş olan ve ticari bir mikroçekirdek üzerindeki bir işletim sistemi üzerinde çalışan bir yazılımı kullanıyordu. PortPlayer daha önce IBM markasına sahip ve Bluetooth kulaklık barındıran bir MP3 oynatıcısı üzerinde çalışıyordu. Apple, iPod'un kullanıcı arabirimini tasarlaması için Steve Jobs'un doğrudan gözetmenliği altığında Pixo adındaki bir şirket ile iletişim kurdu. Ürün üzerindeki çalışmalar ilerledikçe Apple, yazılımın kullanıcı arabiriminde iyileştirme yapmayı sürdürdü. iPod mini ile birlikte Chicago yazı tipi, Espy Sans ile değiştirildi. Daha sonra Apple'ın ticari yazı tipi olan Myriad ile benzerlik gösteren Podium Sans yazı tipini kullanmaya başladı. Renkli ekrana sahip iPodlar ile birlikte Apple, Mac OS X işletim sisteminde kullanılan Aqua ilerleme çubukları ve fırçalanmış metal gibi bazı görsel elementleri iPodlar üzerinde kullanmaya başladı. 2007 yılında Apple, altıncı nesil iPod Classic'in ve üçüncü nesil iPod Nano'nun piyasaya sürülmesi ile birlikte iPod kullanıcı arabiriminde bir kez daha değişikliğe gitti. Kullanıcı arabiriminde yapılan bu değişiklik sonucunda genellikle menüler ekranın solunda, menüde seçilen öğenin içeriği ise ekranın sağında görüntüleniyordu.

2006 yılında Apple, İrlandalı rock grubu U2 için iPod 5G adı verilen özel bir iPod sürümünü piyasaya sürdü. Bu iPod'un arkasında grubun dört üyesinin imzası yer alıyordu ancak Apple, ilk kez bu iPod'da gümüş renk yerine siyah renk metal kullanmayı tercih etti. 30GB depolama kapasitesine sahip bu iPod'u alanlar, grup üyeleri ile yapılan röportajın ve konser görüntülerinin yer aldığı 33 dakikalık bir kaydı iTunes üzerinden satın alabiliyorlardı.

2007 yılının Eylül ayında patent saklama şirketi Burst.com ile görülen bir dava sırasında Apple, 1979 yılında geliştirilen benzer bir aygıta dikkatleri çekti. Kane Kramer, 1981 yılında IXI adını verdiği "plastik müzik kutusu" tasarımı için İngiltere'de patent başvurusunda bulundu ancak 120,000 Amerikan Doları tutarındaki patent yenileme ücretini bulamayınca patenti kaybeden Kramer, bu sebeple bu fikrinden hiçbir zaman bir gelir elde edemedi.

iPod ismi, serbest çalışan bir metin yazarı olan Vinnie Chieco tarafından önerildi. Apple, Vinnie Checo ile birlikte diğer bir grup kişiyi iPod'u nasıl halka duyuracağı konusunda fikir alışverişi bulunmak için çağırmıştı. Chieco ürünün prototipini görünce 2001: A Space Odyssey filmi ve o filmde geçen "Open the pod bay door, Hal!" (Türkçe: Giriş kapısını aç, Hal!) aklına geldi. Filmde Discovery One uzay gemisi üzerinde EVA Podları bulunuyordu. Chieco, uzay gemisi ile podlar arasındaki ilişki ile Apple'ın kişisel bilgisayarları ve müzik oynatıcısı arasındaki ilişki arasında bir benzerlik gördü. Apple, iPod markasının ticarî haklarının kime ait olduğunu araştırdı ve iPod isminin Birleşik Devletler Patent ve Marka Bürosu'nda 2000 yılının Temmuz ayında İnternet kiosklarında kullanılmak için kayıtlı olduğunu gördü. İlk iPod kioskları 1998 yılının Mart ayında New Jersey'de tanıtılmış, ticari olarak kullanılması ise 2000 yılının Ocak ayında başlamıştı ancak bu kioskların kullanımına 2001 yılında son verilmişti. Marka, 2003 yılının Kasım ayında yeniden kaydedildi ve Grasso, iPod markasını 2005 yılında Apple'a verdi.

iPod markasının kayıtlara geçen en erken kullanımına 1991 yılında Chrysalis Şirketinin "/POD" olarak stilize ettiği bir basılı metinde rastlanmaktadır.

2015 yılının ortalarında iTunes'un 12.2 sürümünde halihazırda piyasada bulunan iPod modelleri üzerinde daha önce görülmemiş renklere ait bazı referanslara rastlandı. Belçikalı Belgium iPhone web sitesi, iPod'unu ilk kez bilgisayarına bağladığında iTunes üzerinde bu fotoğraflara rastladı ve daha sonra benzer resimler, Pierre Dandumont tarafından bulundu.

Kaynak: Wikipedia