Apple Macintosh

Apple Macintosh

Apple, grafik kullanıcı arabirimine sahip ilk başarılı kişisel bilgisayarı olan Apple Macintosh'u üretti.

Her ne kadar bilgisayarlar 1970lerden çok daha önceleri kullanılıyor olsa bile onları kullanmak hiç kolay değildi. İlk üretilen bilgisayarlarda kendilerine verilen problemleri çözebilecek neredeyse hiç işlemci gücü yoktu. Daha da önemlisi o zamanlarda kimse bilgisayarlara problemlerin nasıl verildiği, diğer bir deyişle kullanıcı arabirimi üzerine hiç doğru düzgün kafa yormamıştı.

Bu alandaki ilk önemli adımlar, Xerox'un tarihe geçmiş olan Palo Alto Araştırma Merkezi'nde (Palo Alto Research Center - PARC) atıldı. PARC'ın "Alto" adı verilen bilgisayarları, tıpkı Doug Engelbart'ın 1968 yılında ürettiği bilgisayar faresi gibi bazı teknoloji ürünleri ile birlikte çalışıyordu. Alto, bilgisayar faresine tıklanması sonucunda bilgisayarda depolanan bir dosyayı açan ilk bilgisayardı. Bu bilgisayar aynı zamanda göründüğü gibi çalışan (What You See Is What You Get - WYSIWYG) ilk kelime işlemciyi de barındırıyordu. Bu kelime işlemci yazılımı, bilgisayarda depolanan belgeleri kağıt üzerinde basıldıklarında görünecekleri şekilde bilgisayar ekranında görüntülüyordu.

Bir bilgisayar programına eklenen menüler ve simgeler, bu programı kullanan bilgisayar kullanıcısının işini kolaylaştırır. Programları farklı pencereler altına yerleştirmeyi akıl eden PARC, bu sayede ilk grafiksel kullanıcı arabirimini de icat etmiş oldu. Bu sayede daha önce hayatlarında hiç bilgisayar kullanmamış insanlar bile çok kısa bir eğitimin ardından bilgisayar üzerinden bir mektup yazabilir ve tek bir fare düğmesine tıklayarak onun çıktısını yazıcıdan alabilir duruma geldiler.

Xerox, 1970ler boyunca kendi grafiksel kullanıcı arabirimini geliştirmeyi sürdürdü ve 1979 yılında PARC, bu alandaki fikirlerini Apple Computer firmasındaki küçük bir grup mühendis ile paylaştı. Apple o zamanlarda "Lisa" adındaki çok gizli bir proje kapsamında benzer bir grafiksel kullanıcı arabirimi üzerinde çalışıyordu ve PARC'ta gördükleri karşısında büyülendiler. Apple'ın kurucularından Steve Jobs, büyük bir heyecanla PARC'tan ayrıldı. Apple, bir süre sonra Xerox'un kullanıcı arabirimi alanındaki fikirlerini kendi işletim sistemine entegre ederek bilgisayarlarla çalışabilmenin yeni bir yolunu geliştirmiş oldu. Şirket, 1984 yılında, Apple Macintosh adındaki grafiksel kullanıcı arabirimine sahip olan kişisel bilgisayarı piyasaya sürdü.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz Apple Macintosh model M001, kutusundan çıkarılıp elektrik fişine takılır takılmaz kullanılabilecek bir şekilde tasarlanmıştı.