Otomatik Kapı

Otomatik Kapı

Horton ve Hewitt, Dünya'nın yepyeni bir kapı sistemi ile tanışmasını sağladı.

1954 yılında Corpus Christi, Teksas'ta bulunan Horton Cam Şirketi (Horton Glass Company) çalışanlarından Dee Horton ve Lew Hewitt, Güney Teksas'ın sert rüzgarlarının zarar verdiği bir pencereyi değiştirmekteydiler. Bu tip zararlar, o dönemde bulunan sıradan içeri veya dışarı doğru açılan/kapanan sıradan pencere sistemlerinde çok sık görülüyordu. Daha da kötüsü, sert esen rüzgarlar, kapının ya da pencerenin o sırada ona doğru yürüyen bir kimsenin yüzüne çarpmasına da neden olabiliyordu. Bu yüzden ikili, daha iyi bir kapı sistemi üretmek için işe koyuldular.

İlk ürettikleri otomatik kapı, elektrikle etkinleştirilen bir kayan kapı sistemi idi ve kapının önünde duran paspasa basıldığında kapının açılması şeklinde tasarlanmıştı. Bu tasarım, sadece rüzgar sebebiyle açılan kapı sorununu çözmekle kalmadı, ayrıca elleri dolu olan müşterilerin ya da teslimat görevlilerinin de kapıyı ellerini kullanmadan açabilmelerini sağladı. Şehrin Kamu Hizmetleri Dairesi'ne bir test ünitesini kuran ekip, kayan kapıların satışına 1960 yılında başladı. Ticari olarak satılan ilk otomatik kapı, Corpus Christi'deki bir restoranda gerçekleştirildi. Ekip, buluşlarını 1964 yılında patentledi ve Horton Automatics kurulmuş oldu. Hewitt, ayrıca bir süre sonra kayan pencereleri de icat etti.

Kayan kapılar halen günümüzde ofislere ve halka açık binalara girişte en yaygın kullanılan kapı sistemlerinden biridir. Kullanıcı dostu bir mekanizmaya sahip olması ve basitliği sayesinde icadından bu yana geçen sürede sistem mükemmelleştirildi ve keskin bir teknik altyapıya sahip oldu. Kayan kapılar günümüzde o kadar yaygın olarak kullanılan bir hal aldı ki özellikle gelişmiş ülkelerde halka açık bir alışveriş merkezine ya da belediye binasına girişlerde insanlar, kapılar otomatik olarak açılmadığında kısa süreli bir şaşkınlık yaşar hale geldiler.