Paslanmaz Çelik

Paslanmaz Çelik

Paslanmaz Çelik, krom ve demirin alaşımıdır. Hava ve su ile etkileşime girdiğinde paslanmaz, parlak kalır ve istenildiği takdirde daha da parlatılabilir. Oksijen ile büyük bir benzerlik gösteren krom, demir üzerinde bir krom oksit katmanı oluşturarak, demir ve oksijenin birbirine değmesini engeller.

Harry Brearley (1871-1948), İngiltere'nin Sheffield bölgesinde bulunan bir araştırma şirketinin araştırma ekibinin başında, tüfek namlularının paslanmasını engelleyecek bir metal oluşturmak için çalışıyordu. Brearley, daha yüksek erime noktalarının olduğu bilinen demir-krom alaşımları üzerinde çalışıyordu. Brearley, karışımında kullandığı krom oranını yüzde 6 ila yüzde 15 arasında değiştirerek en verimli sonucu bulmayı hedefliyordu ve en sonunda, yüzde 12.8 krom ve yüzde 0.24 karbon karışımında karar kıldı. Alaşım, paslanmayı son derecede engelliyordu ve Brearley, buluşunun mutfak ürünlerinde de kullanılabileceğinin farkına vardı.

Brearley, krom ve demir alaşımlarını bulan ilk kişi değildi. Fransız Metalurji Mühendisi Pierre Berthier (1782-1861) benzer bir alaşım yapmıştı ve diğer Metalurji Mühendisleri de o sırada benzer problemlerin çözümü üzerine çalışıyordu. 1906 yılında demir ve nikel alaşımı üzerinde çalışan Metalurji Mühendisi Leon Guillet'in de tarihte önemli bir yeri vardır.

1908 yılında Almanya'da bulunan Krupp Demir İşletmeciliği şirketi, bir yatın gövdesini krom ve nikel alaşımından inşa etti ancak ne yazık ki o yat battı.