Perspex (akrilik cam, sert cam)

Perspex (akrilik cam, sert cam)

Akrilik cam, plastik cam, sert plastik veya yaygın olarak kullanılan ticari adıyle bilinen Perspex, geleneksel camdan daha fazla avantaja sahip olduğu kanıtlanan şeffaf bir malzemedir. Bu, basit bir organik bileşik olan bir polimer veya metil metakrilat olup, pleksiglas, akrilik, poli (metil 2-metilpropenoat) da dahil olmak üzere birçok isimle alınır. Perspex, karbon, hidrojen ve oksijen zincirlerinden oluşan basit bir polimerdir.

Basit olmasına rağmen, Perspex aynı zamanda çok yönlü bir malzemedir. Dayanıklı, ancak kolayca kalıplanabilen bu malzemenin ilk kullanıldığı dönemlerde cama kıyasla güvenli bir alternatif olarak gösterildi. II. Dünya Savaşı sırasında uçaksavar kabinlerinin korunmasında, daha sonra da siperlikler ve kalkanlarda da yoğun bir şekilde kullanıldı. Camdan %50 daha hafif olmasına rağmen sürekli yük altında cama kıyasla on yedi kat daha dayanıklı olan Perspex, ayrıca akvaryumlarda, çatı pencerelerinde ve basınca dayanabilecek şeffaf bir malzemeye ihtiyaç duyulan hemen her yerde kullanılmaktadır. Akrilik camın tıbbi kullanımları arasında kontak lensler, protezler ve kemik çimentosu gösterilir. Ayrıca suyla karıştırıldığı zaman akrilik boya oluşturur.

Malzeme ilk olarak Imperial Chemical Industries (ICI) bünyesinde görevli iki kişi tarafından üretildi. Rowland Hill, ilk önce 1931'de polimer tanımını yaptı ve onun hazırlanması için bir patentin yanı sıra monomerin patentini aldı. Bu arada, İskoçya'daki ICI'nin patlayıcı gruplarında çalışan John Crawford, güvenlik camında kullanılmak üzere sentetik materyallerle deneyler yapıyor ve bunun için ideal çözümü Hill'in polimerinde buluyordu. Crawford'un katkısı, öncülü olan 2-metilpropenoatın sentezleyebilecek ekonomik bir yol bulmak oldu.

Bunu takip eden birkaç yıl içerisinde, ICI, materyali endüstriyel ölçekte üretmenin yollarını araştırdı. İlk şeffaf tabaka 1933'de üretildi ve Perspex ticari adı 1934'te doğdu. Bugün, eğer kapalı kapılar ardındaysanız, bir Perspex nesnesinden uzak durmanız pek mümkün değildir.