Yıldız Vida

Yıldız Vida

Çapraz şekilli vida kafaları bugün her yerde bulunmasına rağmen onların yaygın kullanımı sadece bir insan ömrü kadar önce, yıldız vida icadı ile mümkün hale gelmiştir.

On yedinci yüzyılın sonlarından beri kullanılan geleneksel düz başlı vidalar iki dezavantaja sahiptir: Bunlardan ilki, yuva ve vida hassas bir şekilde hizalanmalıdır; ikincisi ise, vida, merkezkaç kuvveti sayesinde kolayca yerinden kayabilir. Bu problemler, hem ürünün otomatik üretimi sırasında hem de insanların bu vidaları kullandıkları sırada oldukça belirgindir. Kendinden merkezleme için sivri bir uca sahip çapraz başlı vida, bu sorunları ortadan kaldırmak üzere tasarlanmıştır.

Yıldız vida kafası, Portland, Oregon'dan Henry F. Phillips (1890 - 1958) tarafından icat edildi. Phillips, gömme başlı bir vidayı tasarlayan, ancak başarısız olan mucit J. P. Thomson'un çalışmalarını temel aldı. Phillips, konsepti geliştirdi ve Phillips Vida Şirketi'ni 1933'de kurdu. 1934 ve 1936 yılları arasında tasarım için beş ABD patenti aldı.

Bileşenlerin seri üretime dönüştürülmesi için bir araç, Amerikan Vida Şirketi tarafından geliştirildi, ancak geliştirme maliyetleri için 500.000 $'ı gerekiyordu. General Motors, 1936 yılında Cadillac'ta bu vidayı kullanmayı kabul ettiğinde şirkete yatırım yatırmaya başladı. Phillips vidası olarak da bilinen yıldız vida 2. Dünya Savaşı sırasında, Spitfire savaş uçağı dahil olmak üzere tank, cip ve diğer araçların üretimini hızlandırdığı sırada yoğun olarak kullanıldı.