PVC

PVC (Polivinil klorür)

İlk yapıldığı andan itibaren, polivinil klorür (PVC) en yaygın kullanılan plastiklerden biri olmuştur. Bu molekül ilk olarak 1800'lü yıllarda, her biri güneş ışığında kimyasal madde şişeleri bırakan ve bu şişelerde bir süre sonra beyaz bir katı oluştuğunu fark eden iki kimyager tarafından keşfedildi. Bununla birlikte, Waldo Semon'un (1898-1999) bu konuda önemli bir atılım yapması ise 1926 yılını buldu. Bu malzemeyi plastikleştiriciler olarak bilinen katkı maddeleri ile harmanlayarak faydalı bir ürün oluşturdu ve çoğunlukla "vinil" olarak kısaltılan plastikleştirilmiş PVC doğdu.

Bu noktaya gelene kadar, insanlar üründe herhangi bir değer görmemişlerdi - Semon konu ile ilgili olarak, "İnsanlar PVC'yi o zamana kadar değersiz olarak düşündüler, çöpe attılar" demiştir. Yeni plastik, hızla sayısız farklı uygulama için kullanıldı ve şu anda dünyada en çok üretilen ikinci plastik haline geldi. Bu malzeme, her yıl milyarlarca dolar gelirin elde edilmesine neden olmaktadır.

Ayakkabı tabanları, teller ve alet tutamakları için bir kaplama olarak kullanılan bu ucuz ürünlerin uygulamaları, özellikle inşaat endüstrisinde daha yaygın hale geldi ve burada oluklu ve kablo izolasyonundan pencere çerçevelerine kadar her alanda kullanıldı. Ayrıca yiyecek paketi, oyuncaklar, otomobil gösterge tabloları, vinil kayıtları ve hatta giysileri de içeren günlük öğelerde sayısız başka kullanım alanları da vardır. PVC aynı zamanda pop yıldızları, süper kahramanlar ve hatta fetişistlerin seçtiği kumaş türlerinden biridir.

Ayrıca bkz.: Polipropilen, plastik şişe.