Siklon Elektrik Süpürgesi

Siklon Elektrik Süpürgesi

1978 yılında tasarımcı James Dyson, evindeki elektrik süpürgesinin toz torbası doldukça süpürgenin çekim gücünün azaldığına dikkat etti. Dyson, tozun bir kutu içerisine sifonlanarak çekilmesinin, bir filtre tarafından filtrelenmesine kıyasla çekim gücünü koruyacağını fark etti. Bundan beş yıl ve 5.127 prototip sonra Dyson, kendi adı ile markalaşmış olan Dyson elektrik süpürgelerinin de temelini atarak siklon elektrik süpürgesi icadını gerçekleştirdi.

James Dyson, Londra'da bulunan Royal College of Art üniversitesinde gördüğü eğitim sonra kendisinin pek çok özgün mucidin icadını gerçekleştirmesine önayak olan kariyerinin de başlangıcını yaptı. Ancak kariyerinin dönüm noktası bundan yedi yıl sonra elektrik süpürgeleri için filtreleme yöntemleri üzerine çalışma yapmaya başladıktan sonra gerçekleşti.

Dyson elektrik süpürgesinin temizleme gücü, bünyesinde barındırdığı siklonik ayrıştırma işleminde yatar. Bir hava hüzmesini döndüren bu siklon elektrik süpürgesi, toz parçacıklarını içerisine çekerek hazne içerisine depolar. Dışa çıkan merkezkaç kuvveti, toz parçacıklarının kütlesini yüz binlerce kez arttırmış olur. Bu partiküller haznenin dibine çöker ve kutu içerisinde depolanır. Toz parçacıklarından arınmış olan hava yeniden dışa salınır. Siklonik elektrik süpürgeleri teoride çekim gücünü asla kaybetmezler ve hiçbir zaman yeni bir filtreye ya da toz torbasına ihtiyaç duymazlar.

1986 yılında Dyson, bir Japon firma ile yaptığı anlaşma sonucunda G-Force adını verdiği ürünü piyasaya sürdü ve bu ürün üzerinden pek çok ödülün sahibi oldu. Bundan yedi yıl sonra Dyson tarafından üretilen ilk ürün olan DC01 modeli Birleşik Devletler pazar raflarındaki yerini alarak o güne kadar en çok satan elektrik süpürgesi modeli oldu.

Elektrik süpürgem için 5.127 adet prototip geliştirdim. 5.126'sı başarısız oldu ancak her birinden yeni bir şey öğrendim.
James Dyson, Fast Company dergisi (Mayıs 2007)

Günümüzde Dyson, orijinal siklonik kavramını kullanan pek çok farklı ürün geliştirmektedir. Alışılagelmiş elektrik süpürgesi modellerinin yanı sıra kablosuz elektrik süpürgesi, taşınabilir elektrik üspürgesi, hava temizleyici, saç kurutma makinesi ve el kurutma makinesi gibi ürünleri geliştirmekte ve satışını yapmaktadır.

Dyson ürünleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Dyson Türkiye ve Dyson Birleşik Krallık sitelerini ziyaret edebilirsiniz.