Kelime İşlemci

Kelime İşlemci (WordStar)

Rubinstein ve Barnaby, ticari başarı yakalayan ilk kelime işlemci yazılımını icat etti.

Bilgisayar programcılığının büyük ilk birkaç yazılımlarının aksine kelime işlemci yazılımları, matematikçilerin ve mühendislerin ihtiyaçlarına değil, yazarların ihtiyaçlarına göre geliştirilmiştir. Grafiksel Kullanıcı Arabirimi'nin (Graphical User Interface - GUI) icadının ardından 1960ların sonlarında bilgisayarların kitapların yerini almak üzere olduğuna dair pek çok söylenti dolaşıyordu. Yine o dönemlerde bilgisayarların, daktiloların yerini alacağı fikri de gün geçtikçe yayılıyordu.

O yıllarda bir kelime işlemci olarak görev alan özel geliştirilmiş donanımlar halihazırda piyasada bulunuyordu. Bu donanım bir klavye, bir ekran ve bir yazıcıdan ibaretti ve tüm bu bileşenler bir kasa içerisinde yekpare olarak yer alıyordu. Bu ürün, tek başına bir metnin oluşturulmasını, işlenmesini ve basımını mümkün kılıyordu. Fakat genç bir girişimci, herhangi bir donanıma bağlı olmayan bir yazılım programının varlığının avantajlarını önceden fark etti.

1934 doğumlu Seymour Ivan Rubinstein, IMSAI İmalat Şirketi'nde Pazarlama Direktörü olarak görevliydi. IMSAI o dönemde mikrobilgisayarlar üretiyordu. Rubinstein 1976 yılında cebinde 8.500 Amerikan Doları ile şirketten ayrılarak MicroPro International, Inc. adını verdiği kendi şirketini kurdu.

Rubinstein, IMSAI'de görevli olan bir dizi eski iş arkadaşını kendi şirketine transfer etti. Bu kişiler arasında yer alan Rob Barnaby, Rubinstein ile birlikte çalışarak birkaç ay içerisinde WordMaster ve SuperSort adındaki iki adet programın yazımını tamamladı.

Barnaby'nin şaheseri hiç şüphesiz WordStar idi zira WordStar, ticari başarı yakalayan ilk kelime işlemci yazılımı oldu. Zengin özelliklere sahip ve kullanımı kolay olan bu program, o dönemde yükselen tüm rekabeti gerisinde bırakarak Dünya'nın en popüler kelime işlemci yazılımı haline geldi.

WordStar her ne kadar günümüzde artık kullanılmıyor olsa da kimi yazarlar eski alışkanlıklarını değiştirmede bir çoğumuz kadar verimli değil. Örneğin günümüzün popüler dizilerinden Taht Oyunları'nın (Game of Thrones) esinlendiği kitap serisinin yazarı olan George R. R. Martin, kitabı WordStar 4.0 sürümünün yüklü olduğu Microsoft DOS işletim sistemini kullanan bir bilgisayarda yazdığını açıklamıştı.

Eğer WordStar hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, eski WordStar kullanıcıları tarafından oluşturulmuş WordStar Tarihçesi (İngilizce) sayfasını ziyaret edebilirsiniz.