Su Geçirmez Yağmurluk

Su Geçirmeyen Yağmurluk

Macintosh, yağmur sırasında giyilebilecek su geçirmeyen bir kumaştan oluşan Mackintosh'un (yağmurluk) patentini aldı.

Günümüzün en çok kullanılan ürünlerinden su geçirmeyen yağmurluğa (İngilizce'de yağmurluk kelimesi Mackintosh olarak da bilinir) adını veren, İskoç kimyager Charles Macintosh'tan başkası değildi. Kendisi yağmurluktan ziyade, bu elbiselerin yapıldığı su geçirmeyen materyali icat etmiştir.

Su Geçirmeyen Yağmurluk
1930larda bir çocuk, Mackintosh su geçirmeyen kumaşının uygulandığı bir elbiseyi kameraya gösteriyor.

Macintosh'un deneyleri kömürden gaz çıkarmaya yarayan işlemler sonucu açığa çıkan atık maddeler üzerinde yaptığı çalışmalara dayanır. İlk olarak, eflatun kırmızısı bir boya oluşturmak için, bu atıklardan amonyak ayrımı yaptı. Bu işlemin sonucunda ortaya kömür-tar naftası adı verilen başka bir atık çıktı. Macintosh, bu atığı bir çözücü olarak kullanmaya başladı ve kısa bir süre sonra bunun su geçirmeyen bir madde olduğunun farkına vardı. İnce bir materyali bu madde ile kaplamaya başlayan Macintosh iki farklı problemle karşı karşıya geldi. Kauçuk yapışkandı ve çok kötü kokuyordu. İlk problemi, iki farklı levhayı, arasında kauçuk olacak şekilde birbirine bastırarak çözdü ve bunun sonucunda ortaya su geçirmeyen ve kullanılabilir bir materyal ortaya çıktı. İşte Macintosh'un 1823 yılında patentini aldığı şey de budur.

Ne yazık ki kötü koku problemi hiçbir zaman tam olarak giderilemedi. Halen günümüzde bile alışılagelmiş su geçirmeyen yağmurlukların bile kendine özgü bir kokusu vardır. Bu kötü koku sebebiyle ilk zamanlarında su geçirmeyen yağmurluklar, orduda kullanılmasının dışında pek popülerlik kazanmadı. Daha sonraları İngiliz Thomas Hancock (1786-1865), iki katmanlı su geçirmez bir materyalin üretimi ve iyileştirilmesi için lisans aldı ve Macintosh'un karışımını daha fazla kauçuk ekleyerek daha verimli ve daha az kötü kokan bir hale getirdi. Macintosh, Hancock'un çalışmalarını tanıdı ve 1831 yılında Hancock, Chas. Macintosh & Co. firmasının ortağı haline geldi.