Sürülebilir Deodorant (Roll-on)

Diserens kolayca sürülebilir deodorantı icat etti.

Sürülebilir (roll-on) deodorantın icadı, tümüyle alakasız bir icadın nasıl başka bir icada yol açabildiğinin bir göstergesidir. "Anne" deodorantı adı verilen bu ürün - ki bu ürünün temeli on dokuzuncu yüzyıla dayanır - yapışkan ve sürülmesi zor bir yapıdaydı. Helen Barnett Diserens (1918-2008), Bristol-Meyers'in ürün geliştirme ekibine 1940ların sonunda araştırmacı olarak katıldı. Şirketin uzman olduğu ürünlerden birisi de tuvalet malzemeleri idi. Diserens'in ekibinden birisi, tükenmez kalemlerin çalışma şekline odaklandı ve ondan esinlenilerek sürülebilir deodorantın icadına ilham vermiş oldu.

Diserens'in sürülebilir deodorant mekanizması, cam bir şişe ucuna yerleştirilen dönen bir toptan ibaretti. Ürün ilk olarak 1952 yılında Birleşik Devletler'de test edildikten sonra 1955 yılında dünya çapında piyasaya sürüldü ve büyük bir beğeni ile karşılandı. Ancak kısa bir süre sonra ter önleyici (antiperspirant) sprey deodorantların piyasaya sürülmesi ile sürülebilir roll-on deodorantların pazar payında önemli bir düşüş gözlendi.

1970lere kadar pazara hakim olmayı sürdüren sprey deodorantlar, daha sonra aerosol (sprey tüpü) deodorantların saldığı zararlı gazlar sebebi ile yeniden popülerlik kazandı ve özellikle terlemeyi önleyici ürünler pazarında yeniden hakim konuma ulaştı.