Trambolin

Trambolin

Nissen'in zıplayan yüzeyi hem orduda hem de eğlence endüstrisinde kendine yer buldu.

Bir jimnastik hocası George Nissen (1914) ve bir jimnastik taklacısı olan Larry Griswold (1905-1996), 1935 yılının yaz aylarında, Flying Wards (Uçan Koruyucular) olarak bilinen ve cambazlıkları ile ünlü bir aile sayesinde tanındılar. İkili, o zamana kadar, Flying Wards ekibinin genellikle yerel YMCA'daki (Genç Hristiyan Erkekler Birliği) kullandığı ağlarını tamir etmekle görevliydiler. Nissen, küçük bir ağın, akrobatların zıplama eylemlerine yardımcı olacağını düşündü ve Griswold ile birlikte, ailesinin garajında, üzerine çıkanların zıplamalarına yardımcı olacak bir yüzey geliştirdiler. Bir branda bezi satın alıp onun dış kenarlarına bir dizi yay diktirdiler. Ardından ortaya çıkan materyali, yakındaki bir tahribat alanından yürüttükleri köşeli bir demir çerçeveye bağladılar.

Zıpladığınız her an, iki saniyelik bir özgürlüğe kavuşursunuz...
George Nissen, Jimnastik Hocası

İkili, daha sonraları trambolin adı verilecek olan bu ürünü, Iowa Üniversitesi Yaz Kampı'na götürdüler ve oradaki öğrencilerin büyük ilgisiyle karşılaştılar. Mezuniyetten sonra Nissen ve Leonardolar olarak bilinin iki arkadaşı, bir gösteri üzerinde çalıştılar ve hep birlikte Meksika'ya yola çıktılar. Meksika Şehri'nde El Retiro adı verilen küçük bir gece kulübünde kendilerine dengede durma ve cambazlık alanlarında bir iş buldular. Nissen oradayken İspanyolca'sını da iyileştirmeye çalıştı. Canguro çakı, aeroplano ise kuğu atlayışı demekti. Atlama tahtasının İspanyolcası ise el trampolin idi. Nissen, kelimenin sonuna bir e harfi ekleyerek kelimeyi İngilizceleştirdi. Trambolin, aynı zamanda sihirli halı, catro elastico ya da Nissen olarak da bilinmektedir.

1942 yılında Griswold-Nissen Trambolin ve Cambazlık Şirketi kuruldu. Ürettikleri trambolinler, İkinci Dünya Savaşı sırasında, pilotların zihinsel ve fiziksel gelişimlerine ve yine pilotların havadayken kendilerine yön vermelerine yardımcı olması aracılığı ile ordu tarafından da kullanıldı.