Yapışmaz Tava (Teflon Tava)

Yapışmaz Tava (Teflon Tava)

Günümüzde hemen her mutfakta bulunan yapışmaz tavaların mutfak işlerinde ne kadar önemli bir yer tuttuğuna hiç şüphe yoktur. Yapışmaz tava, mutfak gereçleri tarihinde en çok satılan ürünlerden birisidir. Bu tavanın hikayesi 1938 yılında Teflon'un DuPont Şirketi tarafından icat edilmesi ile başlar. DuPond, farklı soğutucular üzerine araştırma yaparken kazara PoliTetraFloroEtilen ya da PTFE maddesini üretti. Bu kaygan madde diğer kimyasallara, ısıya, elektriğe, küfe ve mantara karşı dayanıklıydı. DuPont bu malzemeyi ekmek tavalarını kaplamak için kullandı.

1950lerin başında Fransız mühendis Marc Grégoire bir arkadaşından Teflon'u duydu. Arkadaşı, bu malzemeyi endüstriyel uygulamalarda alüminyumu kaplamak için kullanıyordu. Grégoire, Teflon'un alüminyuma yapışmasını sağlayacak bir yöntemi keşfetti ve ardından onu balıkçılık malzemelerini kaplayarak onların birbirlerine dolanmasını önlemek için kullandı. Marc Grégoire'in eşi Colette, kocasından bu malzemeyi tavaları kaplamak için kullanmasını istedi. Eşinin bu isteğini gerçekleştiren Marc, daha sonra bu kaplamanın tavalarda ne kadar verimli bir şekilde işe yaradığını gözlemledi ve bunun üzerine 1954 yılında yapışmaz tava ya da halk arasında bilinen adı ile teflon tava patentini aldı.

İkili kısa süre içerisinde yapışmaz tava üretimine geçti ve bu tavaları 1955 yılında satmaya başladı. Marc bu tavaları mutfakta üretiyor, Colette ise onları sokakta satıyordu. Eski usül Fransız şefler bile bu tavalardan satın alıyordu ve 1956 yılında Marc and Colette, günümüzde de faaliyetini gösteren Tefal şirketini kurdu. Tefal, yapışmaz tavaların iki ana maddesi olan Teflon ve alüminyum kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. 1958 yılına gelindiğinde ikili, sahibi oldukları fabrika üzerinden bir milyonun üzerinde yapışmaz malzeme satıyordu.

Thomas Hardie bu tavaları 1960 yılında T-fal adı altında 1960 yılında üretmeye başladı zira DuPont, Tefal adının kendilerine ait olan Teflon markasına çok benzediğini iddia ediyordu. Her iki şirket günümüze değin yapışmaz tava üretmeye devam etti.