Zincir Testere

Zincir Testere

Zincir testeresinin çalışırken çıkardığı sesi, yıkım ve şiddet imgelerinden ayırmak zordur. Korku filmleri ve yaban hayatı belgeselleri bize zincir testerelerin genel olarak "kötü bir şey" olduğunu öğretti. 1920'lerde bakım işçileri ve oduncular için zincir testere, hiç şüphesiz önemli bir nimet idi.

Bununla ilgili çok az kanıt olmasına rağmen, ilk zincir testerelerinin I. Dünya Savaşı'ndan önce kullanılıyor olması mümkündür. 1927'de Andreas Stihl'in (1896-1973) ilk "el tipi mobil zincir testeresini" icat etti. Alman birlikleri bu testereleri ağaçlık bölgelerde hızla ilerleyebilmek için kullandılar. Müttefiklerin bunun varlığının farkına vardıklarında Almanların zincir testeresi fabrikasına derhal bir bomba düşürdüler - bu sıradı kendilerinin kopyalaması için de bir zincir testere çalmayı ihmal etmediler.

Stihl'in orijinal zincir testeresi, ortalama bir genç erkeğin boyundaydı ve onu kullanabilmek için iki kişi gerekiyordu. Çalınan Alman zincir testeresini inceledikten sonra, Merkür adlı bir ABD şirketi, tek bir kişi tarafından kullanılabilecek gelişmiş bir zincir testereyi üretti. Stihl firması bu duruma karşı savaş açtı ve şirketin 1970'lerde dünyanın en büyük zincir testere üreticisi olduğu iddia edildi.

Son yıllarda, zincir testere, Dünya üzerindeki en çeşitli yaşam alanlarının yok edilmesine yardımcı olmuştur. BBC serisi "Kuşların Hayatı", lir kuşunun, doğal yaşam alanını yok eden zincir testere seslerini taklit ettiğini gösterir. Zincir testereleri, Zincir testereleri Amazon yağmur ormanlarını ve gezegende ağaçlarla dolu olan diğer tüm alanları parçaladıkça, o bölgelerin yerlilerinin bu testereleri kullanan odunculara karşı sempati beslemediklerini tahmin etmek yanlış olmaz.

Ayrıca bkz.: Şerit testere