Çekçek (Cam Sileceği)

Çekçek (Cam Sileceği)

İtalyan göçmen Ettore Steccone (1896-1984) evindeki camları temiz tutmayı severdi. 1922'de Atlantik'e taşındığında, cam temizleyicileri ağır ve hantal araçlar kullanıyordu, ama o tüm bunları değiştirmek üzereydi. 1936'da Steccone'un sileceği (çekçek) için patent başvurusu yapıldı ve patent 1938'de yayınlandı. Ancak Steccone, eğitimsiz bir İtalyan göçmen olarak görülüyordu ve icadını satıcılara satma girişimleri sonuçsuz kaldı. Bunun üzerine tanıdığı diğer cam temizleyicileri ile bağlantı kuran Steccone, kendilerinden bir gün boyunca cam sileceğini denemelerini önerdi. Sadeliği ve ergonomik tasarımı cam temizliyicilerini anında etkiledi ve Steccone ailesi kısa sürede çok para kazandı.

Çekçek, o zamandan beri cam temizleyicilerinin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor ve üzerinden uzun zaman geçmiş olmasına rağmen tasarımı neredeyse hiç değişmedi. Bu icadı diğer cam silicilerden farklı kılan materyal, ürün üzerinde bulunan lastiktir. Lastik üzerinde bulunabilecek olası en küçük kusurlar bile cam üzerinde izler bırakır. Halen Oakland'da bulunan Steccone şirketinin şirketi "dünyanın çekçek imparatorluğuna" evrimleşmiş olmasına rağmen, işçiler Steccone'nin orijinal ahşap ölçüm sistemini kullanarak her bir lastik şeridini elle kesmeye devam ediyor.

Silecek, ön kenarı boyunca kauçuk bir ucu olan T-biçimli bir cihaza benziyor, ancak camların temiz kalmasını sağlayan kauçuğun formülü, piyasada taklitleri bulunsa bile, bu güne kadar dikkatle korunuyor. Bununla birlikte, gelecekte kendi kendini temizleyen pencereler Steccone'nun pazar payının bir kısmını alabilir.

İnsanların onlarla ne yaptığını asla anlamadım - tüm bunları kim alıyor?
Diane Smahlik, Ettore Steccone'nun kızı.