Epoksi Reçinesi

Epoksi Reçine

Epoksi reçinesi adı verilen bu istisnai madde, gerçekten iki yüzeyin birbirine tamamen yapışmasını istediğinizde tercih edilen yapıştırıcıdır; örneğin bir uçağın parçalarını ya da rüzgar türbinlerinin rotor kanatlarını bir arada tutmak gibi. Epoksi reçinesi ayrıca ısıya ve kimyasallara karşı dirençlidir, bazı epoksiler su geçirmezdir ve su altında bile sertleşebilir. Aynı zamanda elektriğin yalıtımında da mükemmel birer işleve sahiptirler.

Epoksi ısı ile sertleşen bir plastiktir. Başka bir deyişle, bir "sertleştirici" veya katalizör ile karıştırıldığında, yukarıda belirtilen özelliklere sahip sağlam bir malzemeye sertleşen, kendisi ile çapraz bağlar oluşturur. Ham bileşik, düşük viskoziteli bir sıvı ve bir toz gibi birçok formda gelir. Sertleştirici de oldukça değişken olduğu için, farklı özelliklere sahip geniş bir kürlenmiş polimer takımı oluşturulabilir.

İsviçreli kimyager Pierre Castan (1899-1985) ve Amerikalı Sylvan Greenlee epoksi reçinesini birlikte icat etmişlerdir. 1936'da, protez tamiri için malzemeler üzerinde çalışan Castan, düşük erime noktalı bir kehribar malzemesi üretmek için bisfenol A ve epiklorhidrin bileşiklerini reaksiyona soktu. Bu arada, Atlantik genelinde, Greenlee benzer bir reaksiyonu araştırıyordu ve Castan'dan sadece daha yüksek bir moleküler ağırlığa sahip olan kendi reçinesini üretiyordu. Her iki bilim insanı aynı anda patent başvurusunda bulundu ve farklı fiziksel özelliklere sahip alternatif reçineler geliştirmek için epoksi kimyasının çok yönlülüğünü kullanarak daha fazla fikri mülkiyet hakkını elde etmeye devam etti.

Epoksi reçineler için en büyük pazar koruyucu kaplamalardır. Yine burada, bir yüzeye sıkıca sabitlenebilme ve hemen hemen her şeye karşı direnç gösterebilen epoksi reçinesi, çamaşır makinelerinin, boruların ve teneke kutuların iç yüzeylerinin kaplanması için de idealdir.