Elektrikli pH Ölçer (pH Metre)

Elektrik pH Ölçer (pH Metre)

1934 yılında, California Meyve Yetiştiricileri Borsası laboratuarında bir kimyager olan Glen Joseph, narenciye ürünlerindeki asitliği doğru bir şekilde ölçmeye çalışıyordu. Bir maddenin asitlik veya alkalinitesinin ölçüsü olan pH testi için kullanılan en yaygın yöntem, turnusol kağıdı kullanmaktı. Turnusol kağıdı, bir maddenin asitliğine bağlı olarak farklı bir renge bürünür. Ancak bunun Joseph'e faydası yoktu, çünkü narenciye suyunda koruyucu olarak kullanılan kükürt dioksit kağıdı beyazlatıyordu.

Joseph cam elektrotlar kullanmayı denedi, ancak bunlar kırılmaya yatkındı ve çok zayıf sinyal veriyordu. Sonunda o zamanlarda Caltech'te profesör olarak çalışan eski sınıf arkadaşı Arnold Beckman'ı (1900-2004) çağırdı. Arnold, Joseph'e vakum tüpleri kullanması gerektiğini söyledi. Beckman daha sonra bu aracı kendisi yaptı.

Araç o kadar iyi çalışıyordu ki Joseph kısa bir süre sonra kendi laboratuvarı için bir tane daha sipariş etti. Beckman doğru yolda olduğunu fark etti ve "asitmetre" (pH Ölçer, pH Metre) için 1934'te patent başvurusunda bulundu ve 1935 yılında patentini aldı. Ertesi yıl, Ulusal Teknik Laboratuvarları bu asitmetreyi 195 $'a satmaya başladı. Yüksek maliyetine rağmen (bilhassa ucuz turnusol kağıdına kıyasla), şirket üretimin ilk üç ayında seksen yedi enstrüman satmayı başardı. 1939'da Beckman, Ulusal Teknik Laboratuarları'nda tam zamanlı olarak çalışmak için profesörlüğünden ayrıldı ve daha birçok önemli laboratuar araçları icat etmeye başladı.

PH metre, fen laboratuarında devrim yaratan bir araçtı. Özünde, anında ve güvenilir şekilde doğru ölçümler alabilen ilk taşınabilir, hassas bir ölçüm cihazıydı. Bu, basit ölçümler yapmak için karmaşık donanımlar üzerinde zaman harcamak yerine bilim adamlarının araştırmalarına yoğunlaşabilmelerinin önünü açtı.