Enigma Makinesi

Enigma Makinesi

1926'da Alman Ordusu, 2. Dünya Savaşı'nda kendisini kanıtlayan, kırılması sözde mümkün olmayan bir elektromekanik şifreleme cihazını (Enigma makinesi) kullanmaya başladı. Sekiz yıl önce, elektrik mühendisi Arthur Scherbius (1878-1929), Enigma makinesinin ilk modelini geliştirdi. Bu model, tam boyutlu bir daktilo ve mesajları kodlamak için kullanılan üç çark içeren büyük bir aygıttır. Bir harf yazarken, bu elektrikli disklerden birincisi döndürülmekte ve bir kilometre sayacındaki tekerleklere benzer şekilde bir diğerinin de döndürülmesine neden olmaktadır. Çarkları birbirine bağlayan teller, daktiloda bulunan tuşlardan çıktı uç plakasına elektriksel bir yol sağlar ve çeşitli bağlantılar arasında düz metin girdisinin nihai ürününün şifrelenmesine neden olmaktadır.

Bununla birlikte, ordu, Scherbius'un ilk 50 kg Enigma A ve B'sinin yetersiz kaldığını düşünüyordu ve dolayısıyla onları kullanmadı. Mucit, makineden gönderilen mesajların okunamayacağını garanti altına almak için, şimdiye kadarki daha küçük ve hafif aparatları zamanın tüm diğer çarklı şifreleme makinelerinden ayıran üçüncü bir modeli için bir emniyet cihazı yarattı: bir yansıtıcı. Son çarkın arkasına yapışan yansıtıcı, klavyeden gönderilen sinyaller çiftini toplamakta ve akımları çarklardan tekli, birleşik sinyaller olarak geçiriyordu.

Naziler, mesajlarını şifrelendiği şekilde çözen yansıtıcı destekli Enigma'nın şifreleme tekniğini kırılamaz olarak gördüler. Bununla birlikte, yansıtıcının kusuru, makinenin çıktısının asla girdisiyle aynı olmamasıydı, yani "a", asla "a" olarak şifrelenemezdi. İngiliz şifre bilimcileri bu gerçeğin farkına vardı ve mesajlarda standart Almanca ifadelerin ("Heil Hitler" gibi) tekrar tekrar kullanıldığını saptadıklarında, kodları çözüp savaşı kendi lehlerine döndürmeyi başardılar.