Kayak Teleferiği

Kayak Teleferiği

Kayak teleferiği tarihini incelemeden önce halatın tarihine bakmak yerinde olur. Halatları dağlara tırmanmak için kullanma fikri neredeyse halatın kendisi kadar eskidir ve 1600'lerde insanların halat kullanarak yapılmış köprüler sayesinde uçurumları veya vadileri geçtiğine yönelik kanıtlar mevcuttur. Bu uygulamanın ilk olarak kayak sporuna yardımcı olmak için kullanılmaya başladığı yer (aşağı doğru kayak yapmadan önce dağa tırmanma zorunluluğunu ortadan kaldırmak ve bunun için geçen zamanın kısaltılması) biraz belirsizdir ve aynı zamanda “kayak teleferiği”ni nasıl tanımladığınıza da bağlıdır.

Genel olarak, kayak teleferikleri birkaç kategoriye ayrılır. Bunlardan birincisi kayakçıların mevcut bir asansör sistemini kullandığı yerler gösterilebilir. Buna güzel bir örnek, 1850'lerde Altın Dağ'da (daha sonra Eureka Zirvesi olarak anıldı) kayakçıların, kayak yapmak için mevcut bir yer çekimi enerjili, cevher madenciliği kovaları ağını kullanması gösterilebilir. Daha uygun bir şekilde kayak pisti olarak adlandırılan farklı bir asansör tipi, 1934'te Vermont'ta meşhur oldu. Model T Ford motoruna bağlı uzun bir ip kasnakların arasından geçirilmişti ve kayakçılar yokuş boyunca dağın zirvesine kadar çekiliyordu.

Kayakçıların havada asılı asılı sandalyelerde itildiği ilk amaca yönelik kayak teleferiği, Jim Curran tarafından tasarlandı ve 1936'da Sun Valley tesisi için inşa edildi. Teknelere muz yüklemek için oluşturulan bir mekanizmeden esinlenen bu sistem, kayakçıları saatte 4-5 mil (6-8 km) hızla taşıyabiliyordu. Başlangıçta, güvenlikle ilgili çekinceler vardı, ancak açıldığında, yeni sistemin vaadi belliydi ve kısa bir süre içerisinde pek çok kayak merkezi tarafından kopyalandı.