Tablolama Programı

Tablolama Programı (Spreadsheet Yazılımı - VisiCalc)

Modern bürolarda verilerin hesaplanması ve dizimi için, günümüzde Microsoft'un Excel tablolama programı ile pazarın hakimi olduğu tablolama programları son derecede yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Büyük miktarda ve yoğunlukta hesap çizelgelerinin el ile hesaplanarak bilgisayara aktarılması fikri ilk olarak 1961 yılında Profesör Richard Mattessich tarafından ortaya atıldı. 1969 yılında, tablolama türündeki bir uygulama, Rene Pardo ve Remy Lamau tarafından özellikle büyük bilgisayarlarda kullanılması için geliştirilmiş ve büyük şirketlerin bütçelerinin yönetiminde kullanılmıştı. Günümüzde bilindiği şekli ile kullanılan ilk tablolama yazılımı ise 1978 yılında, Harvard Business School öğrencisi olan 1951 doğumlu Dan Bricklin tarafından icat edildi.

Bricklin, verilerin kolay bir şekilde depolanarak dizilebildiği, görüntülenebildiği ve hesaplanabildiği bir bilgisayar yazılımını hayal etti. Bu yazılım aynı zamanda ilk verinin değişmesi durumunda kendisine bağlı olan alt verileri otomatik olarak değiştirme kapasitesine de sahipti. İlk prototip tablolama programı güçlü bir program değildi. Bunun üzerine Bricklin, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (Massachusetts Institute of Technology - MIT) öğrenci olan 1949 doğumlu Bob Frankston'ı yanına alarak yazılımı iyileştirmek adına onunla birlikte çalışmaya başladı. Frankston, tablolama programı üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda yazılıma daha iyi aritmetik yeteneklerin yanı sıra büyük tablolar üzerinde kaydırma yapabilme özelliğini dahil etti. Daha da önemlisi programın boyutunu 20 kilobyte'ın altında tutmayı başararak, özellikle o günün mikrobilgisayarlarında çalışabilmesini mümkün kıldı. Geliştirilen bu yazılım adı VisiCalc idi.

VisiCalc, piyasaya sürüldükten çok kısa bir süre büyük bir başarı yakalayarak özellikle şirketlerin bilgisayara yatırım yapmasının önünü açtı. O dönemde Apple II bilgisayarı, VisiCalc'ın da desteği ile bir anda pek çok şirkette kullanılmaya başladı. VisiCalc'ın başarısı, Lotus 1-2-3 gibi programların da geliştirilmesine önayak oldu. Lotus 1-2-3, IBM kişisel bilgisayarların popüler olmasında önemli rol oynadı. Bunun ardından Microsoft, geliştirdiği Excel tablolama programı ile günümüzde halen bu pazarın hakimi olmayı sürdürmektedir. Bricklin and Frankston, bu alandaki icatlarının patentini hiçbir zaman alamadılar zira bu tip bir programın Birleşik Devletler'de patentini almak 1981 yılına kadar mümkün olmadı.