Süper Bilgisayar

Süper Bilgisayar

Bilgisayarın tasarımını kökünden değiştirip rakiplerinizi arkanızda bırakabildiğinizi hayal edin. Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Seymour Cray (1925-1996) işte tam da bunu başardı. Cray, 1972 yılında daha o zamandan bilgisayar teknolojisinin erişebildiği noktaların da ötesine gidebilecek yöntemleri icat etmeyi bir huy edinmişti. Cray Araştırma Şirketi'ni kurarak, çok güçlü bir bilgisayar icat etmeyi hedefleyen Cray, şirketinin ticari başarı yakalayan ilk süper bilgisayar modeli olan Cray 1'i 1976 yılında icat ederek tarihe geçti.

Seymour Cray, süper bilgisayar endüstrisinin Thomas Edison'udur.
Larry L. Smarr, Doktor

Bu süper bilgisayar aslında dev bir mikroişlemciden oluşuyordu ve bu işlemci, saniyede 133 milyon işlem gerçekleştirebilecek bir kapasiteye sahipti. Bu mikroişlemci üzerinde aynı zamanda 8 megabyte kapasiteye sahip bir hafıza da bulunuyordu. Mikroişlemcinin bu denli yüksek bir hıza sahip olmasının nedeni Cray'e ait olan vektör kayıt teknolojisinin yanı sıra işlemcinin C şekline sahip olmasıydı. Bu sayede mikroişlemci üzerinde bulunan bütünleşik devreler mümkün olan en sıkı şekilde konumlandırılabiliyordu. Bu süper bilgisayar üzerinde bulunan işlemci kısa sürede çok yüksek sıcaklığa ulaştığından, Freon tabanlı bir soğutma sistemine sahipti ve bu soğutma sistemi, mikroişlemcinin erimesini engelliyordu.

1985 yılında icat edilen ve Cray 2 adı verilen süper bilgisayar, Cray 1'e oranla altı - on iki kat daha hızlıydı ve on kat daha fazla bellek içeriyordu. Cray'in süper bilgisayarları özellikle bilim dünyası için paha biçilmez bir değere sahipti. Bu bilgisayarlar hava durumu tahminlerinden uçak tasarımına, petrol aramasından nükleer testler için bilgisayar simülasyonları oluşturulmasına kadar pek çok alanda kullanıldı.