Videoteyp Kaydı

Videoteyp Kaydı

Video kasetinden önce film kullanımı televizyon programlarının kaydedilmesi için kullanılan tek kullanılabilir öntemdi ancak bu durum, özellikle seyircileri birden faza zaman dilimine yayılan Birleşik Devletler televizyon yöneticileri için bir problem teşkil etmekteydi. Doğu Kıyısı'nda bulunan bir izleyicinin aynı programı Batı Kıyısı'nda bulunan bir kişi ile aynı gece izlemesi için yayınlanan programın kaydedilmesi, işlenmesi için işleme merkezine gönderilmesi, işlendikten sonra stüdyoya geri gönderilmesi ve ardından birkaç saat sonra yeniden yayınlanması gerekiyordu. Bu durum, videoteyp kaydı yönteminin icat edilmesi için yeterliydi.

Ampex'te bulunan ve aralarında Ray Dolby'nin de bulunduğu, Charles Paulson Ginsburg (1920 - 1992) liderliğindeki bir ekip, televizyon kameraları tarafından kaydedilen canlı görüntülerin manyetik bir videoteyp üzerine kaydedilmesine olanak sağlayan ilk videoteyp kaydı yöntemini icat etti. Ses kaseti kayıt edicisinde teyp, kayıt edici başlık üzerinde saniyede 7.6 ila 17.7 santimetre hızla hareket etmektedir. Ancak televizyon sinyalleri, sıradan bir ses kaydına oranla 500 kat fazla veri içerdiğinden çok geniş teyp yüzeyinde bile saniyede birkaç metre hızla hareket edebilmesi gerekir. Ginsburg / Ampex tarafından geliştirilen yöntem ise birden fazla kayıt başlığını kullanmaktaydı. Bu başlıklar teyp üzerine düz bir şekilde kayıt yapmaktansa dönerek çaprazlama bir şekilde kayıt yapmaktaydı. Bu sayede teyp, kayıt başlıkları üzerinde daha yavaş hareket edebilmekte ve bu sayede kayıt işlemi mümkün hale gelmekteydi.

Ampex ilk ticari videoteyp kaydı yapabilen ürününü 1956 yılının Nisan ayında piyasaya sürdü. Aygıt, 5 santimetre genişliğinde 3M marka teybi saniyede 38.1 santimetre hızla döndürüyordu. Siyah beyaz kayıt yapabilen bu makinenin satış fiyatı 50 bin dolar civarındaydı. Piyasaya sürülmesinin ardından Ampex, sadece dört gün içerisinde 5 milyon dolarlık sipariş aldı.

Ayrıca bkz.: Televizyon, DVD, Blu-ray / HD-DVD, Video Kamera