Web Sitesi

Web Sitesi

Bir web sitesi ya da kısaca site, birbirleri ile ilişkili web sayfalarından oluşur ve genellikle tek bir web alan adı altında sunulur. Bir web sitesi genellikle tek bir web sunucusu üzerinde barındırılır ve İnternet ya da özel bir yer ağ üzerinden URL olarak bilinen bir internet adresi üzerinden erişilir. Herkes tarafından erişilebilir durumda olan tüm web sitelerinin toplamı World Wide Web'i (Dünya Çapında Ağ) oluşturur.

Web sitelerini oluşturan web sayfaları, genellikle salt metin olarak yazılmış belgeler olup, belgelerin içerisine HTML (Hypertext Markup Language - Hiper Metin İşaretleme Dili) serpiştirilmiştir. Bu belgeler, diğer web sitelerinden bazı elementleri içerebilir ya da onlara bağlantı verebilir. Web sayfaları, Hiper Metin Transfer Protokolü (Hypertext Transfer Protocol - HTTP) ile erişilir ve taşınır. HTTP, ayrıca HTTPS adı verilen güvenli transfer protokolünü de kullanabilir. Kullanıcı tarafından kullanılan bir uygulama, ki bu genellikle bir web tarayıcısıdır, sayfada kullanılan HTML koduna göre derleyerek sayfanın işlenmiş halini bir görüntüleme terminaline aktarır.

Bir web sitesinin sayfaları, genellikle URL adı verilen bir web adresi üzerinden erişilir. Sayfaların URLleri, onları hiyerarşik olarak organize etmeye yardımcı olsa da, bu sayfaların birbirlerine verdikleri bağlantılar (linkler), ziyaretçinin algıladığı site yapısını değiştirebilir ve bu linkler, ziyaretçiyi sitenin navigasyon elementlerine yönlendirir. Bu elementler genellikle site içerisindeki diğer sayfalara link veren ve genellikle ana sayfa adı verilen bir sayfanın yanı sıra hakkında, iletişim ve bağlantı sayfalarını da içerir.

Bazı web siteleri, içeriğinin bir kısmına ya da tamamına erişim sağlamak için ziyaretçilerinden üyelik talep edebilir. Üyelik talep eden siteler arasında kurumsal siteler, haber sitelerinin bazı bölümleri, akademik makale web siteleri, oyun web siteleri, dosya paylaşım siteleri, forumlar, web tabanlı elektronik posta servisleri, sosyal ağ siteleri, gerçek zamanlı borsa verisi aktaran siteler ve bazı diğer hizmetleri veren siteler olarak gösterilebilir.

Web sitesi tarihi

World Wide Web (WWW), 1990 yılında İngiliz CERN doktoru Tim Berners-Lee tarafından icat edilmiştir. 30 Nisan 1993 yılında CERN, World Wide Web'in herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabileceğini duyurmuştur.

HTML ve HTTP'nin duyurulmasından önce Dosya Aktarım Protokolü (File Transfer Protocol - FTP), ve gopher protokolü, bir sunucu üzerinden dosyaları almak için kullanılıyordu. Bu protokoller, sade bir dizin yapısını kullanıcılarına sunar, kullanıcılar ise bu dizinler arasında gezinerek istedikleri dosyayı indirebilirlerdi. Belgeler genellikle herhangi bir biçimlendirme içermeksizin salt metin olarak sunucularda yer alır, bazı belgeler ise kelime işlemci biçimleri kullanılarak biçimlendirilmiş halde kullanıcılarına sunulurdu.

Dünya'nın ilk web sitesi, http://info.cern.ch adresinden ziyaret edilebilir.