Microsoft Word

Microsoft Word, Microsoft tarafından geliştirilmiş olan bir kelime işlemci olup, Xenix sistemler için Multi-Tool Word adı altında ilk kez 25 Ekim 1983 yılında geliştirildi. Bu sürümü takiben yine 1983 yılında DOS işletim sistemini çalıştıran IBM PC, 1985 yılında Mac OS çalıştıran Apple Macintosh, 1985 yılında AT&T Unix PC, 1988 yılında Atari ST, 1989 yılında OS/2 ve Microsoft Windows, 1994 yılında ise SCO Unix için geliştirilen sürümleri piyasaya sürüldü. Word'ün ticari sürümleri başlı başına bir ürün ya da Microsoft Office, Windows RT ya da artık üretilmeyen Microsoft Works paketi dahilinde satılmaktadır. Microsoft Word Viewer ve Office Online, Word'ün kısıtlı özelliklere sahip ancak ücretsiz olan bir sürümüdür. Okumaya devam et "Microsoft Word"

USB (Universal Serial Bus)

İngilizce'de Universal Serial Bus (Evrensel Seri Veriyolu) kısaltması olan USB, 1990ların ortalarında geliştirilen; bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlar arasında bağlantı, iletişim ve güç paylaşımına olanak sağlayan kablolar, bağlayıcılar ve bir veriyolu üzerinde kullanılan iletişim protokollerinin tümüne verilen genel bir ad olup, USB Uygulayıcıları Forumu (USB IF) tarafından geliştirilmektedir. Okumaya devam et "USB (Universal Serial Bus)"

Web Tarayıcısı

Web tarayıcısı (kısaca tarayıcı olarak da bilinir), World Wide Web üzerindeki kaynakların alınması, sunumu ve karşılıklı değişimi için kullanılan bir yazılım uygulamasıdır. Bir bilgi kaynağı, URL (Uniform Resource Identifier - Tek biçimli kaynak tanımlayıcısı) aracılığı ile tanımlanır ve bu bir web sayfası, görsel, video ya da diğer bir bilgi parçacığı olabilir. Bilgi kaynağı üzerinde yer alan ve link olarak da bilinen bağlar, web tarayıcısı kullanıcılarının birbirine bağlı farklı kaynaklar üzerinde gezinebilmelerini sağlar. Okumaya devam et "Web Tarayıcısı"

Yüzey Bilgisayarı

2006 yılında Microsoft, insanların bilgisayarlar ile etkileşim kurabilecekleri, yüzey bilgisayarı (surface computing) adını verdiği yeni bir yöntemi duyurdu. O güne kadar alışılagelmiş olan fare ve klavye yerine masa üzerine yerleştirilmiş dokunmatik bir ekran yer alıyordu. Ekranın arkasındaki masanın içerisinde yer alan beş adet kamera, ekran üzerindeki hareketleri algılayacak şekilde konumlandırılmıştı. Bu kameralar, ekranın ardından ekran üzerindeki nesneleri görebilecek, tanıyabilecek ve okuyabilecek kapasitedeydiler. Bu kameralar ayrıca el hareketlerinin yanı sıra kalemlerin ve fırçaların hareketlerini tanıyabilecek, kredi kartlarını ve sadakat kartlarını okuyabileceklerdi. Okumaya devam et "Yüzey Bilgisayarı"

Microsoft Windows

Basitçe Windows olarak da bilinen Microsoft Windows, grafiksel işletim sistemleri ailesine verilen bir isim olup, Microsoft tarafından geliştirilmekte, pazarlanmakta ve satılmaktadır. Windows, her biri bilgisayar endüstrisinin ayrı bir sektörüne hizmet vermeyi amaçlayan bir dizi işletim sisteminden oluşmaktadır. Halihazırda aktif olarak geliştirilmeye devam eden Windows aileleri arasında Windows NT, Windows Embedded ve Windows Phone yer almaktadır. Bu işletim sistemleri dahilinde bazı alt işletim sistemleri de yer alıyor olabilir, örneğin Windows Embedded Compact (Windows CE) ya da Windows Server gibi. Artık geliştirilmeyen Windows işletim sistemleri arasında Windows 9x ve Windows Mobile yer almaktadır. Okumaya devam et "Microsoft Windows"